Yökerho maalla sai paikallisten suosion
Crazy Horse -yökerho Perhossa imuroi asiakkaansa lähiseudun kunnista. Esko Keski-Vähälä Kuva: Viestilehtien arkistoPERHO (MT)
Ainoa baari keskipohjalaisessa Perhon kunnassa on 600-paikkainen Crazy Horse -yökerho, jossa järjestetään viikonloppuisin musiikkiesityksiä sekä muuta ohjelmaa. Perhossa asukkaita on 2 900.
Mies Crazy Horsen takana on Mehmet Yilmaz Turkista.
”Baariprojekti lähti liikkeelle vähän yllättäen. Alun perin aikomuksenani oli perustaa Perhoon Jyväskylän valtatien varteen ainoastaan ruokaravintola Perhonkulma”, kertoo 13 vuotta Suomessa asunut baariyrittäjä.
Ravintolabisnes käynnistyi Perhossa vuonna 2010, ja Crazy Horse avattiin 2012. Tällä hetkellä toiminnassa on vain yökerho.
Crazy Horsen menestys perustuu yökerhon vetovoimaan Perhoa laajemmalla alueella.
Vierailijat saapuvat pääasiallisesti lähiseudun kunnista Kinnulasta, Kivijärveltä, Kyyjärveltä, Halsualta, Alajärveltä ja Vimpelistä.
”Halusin perustaa seudulle erilaisen baarin. Joissakin lähialueen kunnissa on pieniä baareja, mutta yhdessäkään ei ole yökerhoa, joten asiakkaita saadaan houkuteltua tänne hieman kauempaakin”, Yilmaz toteaa.
Baariyrittäjä on tyytyväinen vastaanottoon, jonka anniskeluravintola on saanut paikkakuntalaisten sekä lähikuntien ihmisten keskuudessa.
”Minut ja Crazy Horse ollaan otettu hyvin vastaan. Kävijät ovat asiallisia ja ongelmia on ollut harvoin.”
Yilmazin mukaan baarin ja erityisesti yökerhon pitämisessä maaseudulla kilpailijoiden vähyys on valttia.
”Plussaa on, että tämä on kylän ainoa pubi, eikä lähimailla ole vastaavaa paikkaa.”
Toisaalta asiakaspalvelun on syytä olla moitteetonta, sillä pienellä paikkakunnalla sana leviää nopeasti.
”Satunnaisellakin huonolla asiakaspalvelulla on usein seurauksensa. Viime kesänä maksupäätteen kanssa oli ongelmia, ja joiltakin asiakkailta laskutettiin kerralla isoja summia, jotka olivat kertyneet viikkojen aikana menemättä aiemmin maksuun. Vika ei ollut baarin päässä, mutta asiaa sai selitellä joillekin ihmisille pitkään”, Yilmaz havainnollistaa.
Kun Yilmaz saapui Suomeen 2000-luvun alussa, keskitti hän vuosien ajan tarmonsa omistamaansa pitsapaikkaan.
”Aivan aluksi kävin Kokkolassa yhdeksän kuukauden mittaisen kielikurssin, jotta hallitsen suomen kielen riittävän hyvin. Sen jälkeen pidin seitsemän vuoden ajan pitseriaa Ylivieskassa.”
Yrittäjä perusti myöhemmin ruokaravintolat myös Heinolaan ja Perhoon.
Nyttemmin yritystoiminta keskittyy Ylivieskan pitseriaan sekä Perhon yökerhoon.
Kokemusta baarityöstä Yilmazille oli karttunut Turkista.
”Ennen Suomeen tuloa olin 12 vuoden ajan töissä Alanyassa Crazy Horse -nimisessä paikassa. Nimi tuntui kotoisalta, ja päätin nimetä Perhon paikan samoin. Baarin tyylin ja sisustuksen suunnitteluun sekä toteutukseen kului aikaa vuoden päivät.”
JUKKA KOIVULA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
