VTT haluaa varastoida aurinko- ja tuulienergiaa metaaniin
Teknologian tutkimuskeskus VTT:n uudessa Neo-carbon energy -tutkimusprojektissa kehitetään uudenlaista energiajärjestelmää, jossa kotitaloudetkin voivat olla osa energiantuotantoa.
Keskeinen osa järjestelmää olisi aurinko- ja tuulienergian varastointi hiilivetyihin, kuten metaaniin.
Hankkeen myötä Suomesta halutaan energiajärjestelmien kehityksen kärkimaa.
Tulevaisuuden energiantuotannon ytimessä ovat aurinko- ja tuulienergia, sanoi Lappeenrannan teknillisen yliopiston aurinkotalouden professori Christian Breyer hankkeen tiedotustilaisuudessa tiistaina.
”Kaikilla alueilla on pääsy aurinkoon ja tuuleen. Lisäksi aurinko ja tuuli tyypillisesti täydentävät toisiaan.”
Ongelma aurinko- ja tuulienergia tuotannossa on epätasaisuus, sillä auringonsäteilyn ja tuulen määrät vaihtelevat riippuen säästä ja ajankohdasta.
Tasapainon saavuttamiseksi energiaa pitää voida varastoida.
Neo-carbon energy -tutkimusprojektin tavoitteena on kehittää keinoja varastoida auringosta ja tuulesta saatavaa energiaa.
Tekes myönsi projektille noin viiden miljoonan euron rahoituksen viime viikolla. Hankkeen kokonaisbudjetti on noin seitsemän miljoonaa euroa vuosille 2014–2016.
Hankkeessa ovat VTT:n lisäksi mukana Lappeenrannan teknillinen yliopisto ja Turun yliopiston Tulevaisuuden tutkimuskeskus.
Energiajärjestelmien kehittämiseksi tarvitaan uudenlaista ajattelutapaa, sanoi professori Sirkka Heinonen Turun yliopiston Tulevaisuuden tutkimuskeskuksesta.
Merkitystä on myös sillä, miten kuluttajat ottavat uudet ideat vastaan.
”Kuluttajien energiatulevaisuuksia koskevat toiveet ja muutokset käyttäytymisessä voivat muuttaa koko talousjärjestelmää”, Heinonen sanoi.
Tulevaisuudessa kotitaloudet voivat olla merkittäviä energiantuottajia. Ne voisivat myydä tuottamaansa sähköä ja ostaa sen takaisin käyttöön esimerkiksi auton polttoaineena.
Uudenlaiset järjestelmät voisivat lisätä energiaomavaraisuutta ja vähentää energiaköyhyyttä kehittyvissä maissa.
Teknologisten ratkaisujen lisäksi täytyy luoda uutta lainsäädäntöä, jotta uudenlaiset liiketoimintaketjut ja energiamarkkinat tulevat mahdollisiksi.
Suomi voisi olla tämän kehityksen kärjessä.
”Ne, jotka etenevät, luovat mennessään pelisääntöjä”, sanoi johtava tutkija Pasi Vainikka VTT:ltä.
MIINA RAUTIAINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
