Video: Salama iski pyörivään tuulimyllyyn, ukkonen keskeytti puinnit Salossa
MT:n kuvaaja Markku Vuorikari kuvasi ukkosrintaman liikkeitä Salon pohjoispuolella, kun salama iski tuulimyllyyn Märynummella.Maaseudun Tulevaisuuden kuvaaja Markku Vuorikari oli kuvaamassa kasvukauden edistymistä, kun ukkonen yllätti Salon pohjoispuolella, Märynummen tuulimyllyillä.
"Luonnonilmiötä on kuvattava silloin, kun se tapahtuu, joten kaivoin kameran esiin."
Muistikortille tallentuikin komea salamanisku, joka tavoitti pyörivän tuulimyllyn lavan lakikohdassaan.
Salamaniskut tuulivoimaloihin ovat hyvin tavallisia, ja voimaloiden suojaus on mitoitettu kestämään Suomessa esiintyvät ukkoset, kertoo tuotantopäällikkö Tommi Hietala Märynummen voimalat omistavasta Tuuliwatti Oy:stä.
Voimalan runkoa myöten kulkee neljä maadoitusjohtoa, ja koko voimala-alueen maaperään on upotettu laaja maadoitusverkko.
"Aika harvoin salama aiheuttaa mitään vahinkoa. Suomessa salamatiheys on alhainen trooppisiin ukkosmyrskyihin verrattuna."
Ukkosrintama keskeytti puinnit tältä päivältä ja sateet jarruttavat myös syysrapsin kylvöä.
Lue lisää:
Salama voi iskeä myös rakennuksen läpi: Ukkoskuurolla kannattaa suojautua maadoitettuun rakennukseen
Järkyttävä yö Hämeenkoskella – 13 hiehoa kuoli salamaniskuun
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

