Ylen toimitusjohtaja tukee päätoimittaja Jääskeläistä
Ylen toimitusjohtaja Lauri Kivinen on ilmaissut tukensa Ylen vastaavalle päätoimittajalle Atte Jääskeläiselle, vaikka Julkisen sanan neuvosto JSN antoi Ylelle langettavan päätöksen Terrafame-uutisoinnista.Kivinen kertoi asiasta Ylen uutisten verkkosivuilla.
Kivisen mukaan JSN:n tulkinta ei vastaa Ylen käsitystä tehtyjen julkaisupäätösten perusteista. Päätös otetaan kuitenkin nöyrästi vastaan, hän sanoo.
Kivinen sanoo olevansa tyytyväinen, että Jääskeläinen on Ylessä laadun takaajana.
Jääskeläinen sanoi Ylen haastattelussa, ettei aio erota tehtävästään. Jääskeläinen sanoi pitävänsä JSN:n päätöstä kovana. Hän sanoo olevansa omatuntonsa kanssa sujut ja pyrkineensä tekemään huolellisia ja vastuullisia päätöksiä asiassa.
Julkisen sanan neuvosto katsoo, että pääministeri Juha Sipilä (kesk.) toimi Yleisradion suuntaan tavalla, joka oli omiaan rajoittamaan sananvapautta. Neuvosto toteaa lausumassaan, että pääministerin Ylen toimittajalle lähettämien viestien määrää ja sävyä voidaan pitää poikkeuksellisena.
Toimittaja Salla Vuorikoski sai pääministeriltä lukuisia sähköposteja sen jälkeen kun Yle oli julkaissut jutun, jossa kerrottiin, että pääministerin sukulaisilla on omistuksia Katera Steel -yhtiössä, joka oli saanut kaivosyhtiö Terrafamelta tilauksen.
Viestit on JSN:n mukaan mahdollista tulkita painostusyritykseksi. Pääministeri on sittemmin perustellut viestejään sillä, että juttu olisi ollut virheellinen ja että Yle olisi laiminlyönyt oikeutta samanaikaiseen kuulemiseen. JSN huomauttaa, että pääministeri ensimmäisissä viesteissään arvosteli ainoastaan jutun näkökulmaa ja sitä, että Yle käsitteli hänen sukulaisiaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

