Finnproteinpääsisaneeraukseen
Varsinais-Suomen käräjäoikeus on hyväksynyt uusikaupunkilaisen Finnproteinin yrityssaneerausta koskevan hakemuksen. Rahoittajapankkien haluttomuus keventää velanmaksua oli viimeinen syy hakeutua saneeraukseen.
Oikeudelle toimitetut asiakirjat kertovat, että yhtiö kävi viimeiseen asti neuvotteluja velkojen lyhennysohjelmasta, mutta rajoittajat Nordea, Pohjola Pankki ja Finnvera eivät suostuneet maksuohjelman muuttamiseen.
Yhtiö tuli maksukyvyttömäksi tiistaina, Turun Sanomat kertoi torstaina.
Tehtaan rakentaminen tuli odotettua kalliimmaksi ja yhtiöllä oli viime vuoden lopussa velkaa 84 miljoonaa euroa. Pitkät lakot kevättalvella heikensivät yhtiön taloutta entisestään.
Soijaa jalostetaan toukokuun loppuun, mutta jatko on auki. Yhtiö on taistellut velkojien kanssa soijavarastoista. Pavut on pantattu rahoittajapankeille, jotka ovat kieltäytyneet luovuttamasta niitä.
Finnproteinin suurin omistaja on eläkevakuutusyhtiö Varma ja muita ovat eläkeyhtiö Etera, Suomen teollisuussijoitus ja sijoitusyhtiö Pontos.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
