Euroopan parlamentti keskeyttää EU:n ja Yhdysvaltojen välisen kauppasopimuksen käsittelyn – syynä Trumpin tulliuhkaukset
Trump ilmoitti lauantaina, että Yhdysvallat asettaa Suomelle ja useille muille hänen suunnitelmiaan vastustaneille Euroopan maille uusia tuontitulleja Grönlannin vuoksi.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoitti lauantaina, että Yhdysvallat asettaa uusia tuontitulleja useille hänen Grönlanti-suunnitelmiaan vastustaneille Euroopan maille. Kuvassa Euroopan parlamentin istuntosali Brysselissä. LEHTIKUVA/AFP.Euroopan parlamentti keskeyttää EU:n ja Yhdysvaltojen välisen kauppasopimuksen käsittelyn.
Syynä ovat Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin uhkaukset lisätulleista kuudelle EU-maalle, mukaan lukien Suomelle, Trumpin Grönlanti-suunnitelmien vastustamisen takia.
Trump ilmoitti lauantaina, että Yhdysvallat asettaa Suomelle ja useille muille hänen suunnitelmiaan vastustaneille Euroopan maille uusia tuontitulleja Grönlannin vuoksi.
Trump on halunnut liittää Tanskalle kuuluvan Grönlannin Yhdysvaltoihin, mitä Tanska, Grönlanti itse sekä monet Euroopan maat ovat vastustaneet.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





