Evira ilmoittaa vaarallisista elin- tarvikkeista viikoittain
Rainbow-pannukasviksista löytyneet hulluruohon siemenkodat ovat vain yksi elintarvikkeista tänä vuonna löydetyistä terveydelle vaarallisista ainesosista.
Elintarvikevirasto Evira teki löydöksestä ilmoituksen EU:n RASFF-hälytysjärjestelmään (Rapid Alert System for Food and Feed), koska tuotteen valmistusmaa on Belgia. Siksi on syytä olettaa, että samaa tuotetta saattaa olla myynnissä muuallakin Euroopassa.
Vuonna 2012 Suomi teki RASFF-järjestelmään 105 ilmoitusta terveydelle vahingollisista elintarvike- ja rehueristä. Ilmoituksista 81 koski elintarvikkeita.
”Suurin osa RASFF-järjestelmään ilmoitettavista löydöksistä tulee tullin valvontatutkimuksista”, sanoo Eviran ylitarkastaja Hilpi Jenu, jonka vastuulla ovat Suomen tekemät ilmoitukset hälytysjärjestelmään.
Hulluruohon tapauksessa tieto tuotteeseen päätyneestä virheellisestä aineesta tuli kuitenkin kuluttajilta.
”Tietenkin myös tuotetta myyvällä yhtiöllä on velvollisuus suorittaa omavalvontaa kuten myös belgialaisella valmistajalla ja espanjalaisella raaka-aineen toimittajalla”, sanoo Jenu.
”Tässä tapauksessa sairastuneet kuluttajat ottivat yhteyttä SOK:hon, joka puolestaan ilmoitti Eviraan tuotteen takaisinvedosta”, lisää hän.
Tänä vuonna RASFF-järjestelmään on Suomesta muun muassa ilmoitettu kaksi salmonellalöydöstä.
Jenun mukaan kaikista terveydelle vahingollisista löydöksistä tiedotetaan kuluttajille, jos tuotteita on päässyt markkinoille.
”Hulluruohon tapaus on varsin poikkeuksellinen ja siksi siitä on myös uutisoitu paljon”, sanoo Jehu.
Suomen viime vuonna tekemien elintarvikeilmoitusten yleisimmät syyt olivat lisäaineet, koostumus, mikrobiologinen laatu ja mykotoksiinit eli homemyrkyt. Ilmoituksia tehtiin eniten hedelmistä ja kasviksista sekä ravintolisistä.
Järjestelmään voidaan ilmoittaa tuotteista, joiden tuoteselosteesta puuttuu jokin ainesosa. Toisaalta ilmoitetaan myös esimerkiksi raskasmetalleista ja taudinaiheuttajista, jotka ovat riski kaikille kuluttajille
Viime viikolla julkaistu valtioneuvoston selonteko elintarviketurvallisuudesta piirtää tulevaisuudessa uhkakuvia elintarviketurvallisuuden valvonnalle.
Selonteon mukaan epävakaa taloustilanne ja taantuva talouskasvu johtavat rikollisen toiminnan lisääntymiseen elintarvikeketjussa.
Edellinen ruokaskandaali, jonka jälkiä pystyi seuraamaan RASFF-järjestelmästä oli nautana myyty hevosenliha. Hevosenliha on hyvä esimerkki elintarvikeketjussa tapahtuvasta tahallisesta rikollisesta toiminnasta.
SATU PITKÄNEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
