Työmatkat ajetaan yhä autolla ‒ vain neljännes työntekijöistä käyttää julkista
Uudesta tutkimuksesta käy ilmi, että henkilöauto on valtakunnallisesti yleisin kulkuneuvo työmatkaliikenteessä. Julkisen liikenteen merkitys korostuu vain pääkaupunkiseudulla.Suunnittelu- ja konsultointiyritys Ramboll selvitti kestävien liikkumismuotojen osuutta suomalaisten työmatkaliikkumisessa. Tutkimuksen tulokset osoittavat, ettei siirtymistä kohti kestävämpää työmatkaliikkumista ole Suomessa tapahtunut.
Tutkimuksessa kysyttiin pienten ja keskisuurten yritysten johtajilta henkilöstön käyttämiä kulkuneuvoja työmatkaliikenteessä.
Tutkimuksen mukaan henkilöauto on edelleen työntekijöiden yleisin kulkuväline. Erityisesti Pohjois- ja Itä-Suomessa ajetaan henkilöautoilla, mutta myös polkupyörällä tullaan töihin.
Kodin ja työpaikan välisillä matkoilla 88 prosenttia vastanneista ilmoitti käyttävänsä pääasiassa autoa. Toiseksi yleisin kulkuneuvo työmatkaliikenteessä oli polkupyörä. Sen mainitsi pääasialliseksi kulkuvälineeksi kolmasosa vastaajista.
Julkista liikennettä pitää pääasiallisena henkilöstön kulkuvälineenä vain neljäsosa pk-yritysten johtajista. Julkisen liikenteen käyttö korostuu henkilökunnan kulkuvälineenä vain Helsingin ja Uudenmaan alueella ja palvelualan yrityksissä.
Valtakunnallisesti 24 prosenttia pk-yrityksistä uskoo koronapandemian muuttaneen työmatkaliikkumista kestävämpään suuntaan. Pääkaupunkiseudulla puolestaan reilu 40 prosenttia vastaajista uskoo muutokseen.
Sähköautoilun edistäminen on monelle yritykselle tärkeää. Kyselyn perusteella 23 prosenttia yrityksistä oli perustanut sähköauton latausaseman ja 24 prosenttia aikoo perustaa sellaisen lähivuosina.
Merkittävimpänä hyötynä yritykset näkivät terveyden ja työhyvinvoinnin parantumisen, kun liikutaan muulla kuin henkilöautolla.
Suurimmiksi haasteiksi ekologisesti kestävämpään työmatkaliikkumisen siirtymisessä yritykset kokivat syrjäisen sijainnin, julkisen liikenteen puutteet ja pitkät välimatkat.
Lue myös:
Polttoaineen hinta vähentää lomamatkoja – ovelta ovelle palveluille kysyntää
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




