Matkailualan etujärjestön mielestä uusi yritystuki on pettymys hotelleille ja kylpylöille
Järjestön mukaan hotelleille ja kylpylöille tulisi laatia oma tukipaketti tai niiden kiinteitä kuluja tulisi korvata ilman euromääräistä ylärajaa.
MaRan mukaan hotellien ja kylpylöiden liiketoiminta on käytännössä loppunut koronarajoitusten takia. LEHTIKUVA / Antti Aimo-KoivistoMatkailu- ja ravintola-alan etujärjestön MaRan mukaan hallituksen linjaama uusi yritystuki on pettymys hotelli- ja kylpyläalalle. Järjestön mukaan hotelleille ja kylpylöille tulisi laatia oma tukipaketti tai niiden kiinteitä kuluja tulisi korvata ilman euromääräistä ylärajaa.
MaRa huomauttaa, että hotellien ja kylpylöiden liiketoiminta on käytännössä loppunut koronarajoitusten takia. Tuki voi kuitenkin olla hyödyllinen monelle matkailualan yritykselle, järjestö sanoo tiedotteessa.
Hallituksen linjaaman uuden yritystuen keskeiset yksityiskohdat ovat vielä auki, mutta elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) mukaan tuki voisi olla yritystä kohti korkeintaan 200 000 euroa.
Suomen Yrittäjien mukaan hallituksen päättämä yleinen kriisituki on välttämätön ja sen tarve on miljardiluokkaa.
Etujärjestö kertoo tiedotteessa, että moni yritys on syvässä ahdingossa koronakriisin takia. Lähes kymmenen prosenttia yrityksistä on menettänyt koko myyntinsä ja lähes 30 prosenttia vähintään puolet.
Lintilän mukaan tukisumma kokonaisuudessaan on jonkin verran alle miljardin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

