”Maailman parhaasta ruuasta pitää saada paras hinta”
Herkkuja Suomesta -paneelikeskustelussa olivat vasemmalta Ilkka Nieminen Päivittäistavarakaupasta, K-kauppias Pauli Jaakola, Juha Marttila MTK:sta, Ilkka Alarotu S-ryhmästä ja Kirsi Viljanen maa- ja metsätalousministeriöstä. markku vuorikari Kuva: Viestilehtien arkistoSuomessa tuotetaan turvallisuudeltaan ja tuotantotavoiltaan maailman parasta ruokaa, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoi Herkkujen Suomi -tapahtumassa perjantaina Helsingissä.
Marttila vakuutti tuottajien omaa halua vastuullisiin tuotantotapoihin ja laadun kehittämiseen. Lisäksi säännökset ovat Suomessa ja Ruotsissa maailmanennätystasoa. Se merkitsee samalla kustannuksia.
”Haluamme tuottaa jatkossakin maailman parasta ruokaa. Mutta yhtälö ei toimi, ellei siitä saada myös maailman parasta hintaa.”
Marttila harmitteli, ettei viesti suomalaisen ruuan erinomaisuudesta ole vielä tavoittanut kuluttajia tarpeeksi hyvin.
Yksi keino on Herkkujen Suomi -tapahtuma. 150 pientä elintarvikeyritystä esitteli tuotteitaan Helsingin Rautatientorilla torstaista lauantaihin.
”Tällaisia tapahtumia tarvitaan lisää”, totesi myös maa- ja metsätalousministeri Jari Koskinen (kok.).
Marttilan mielestä parasta tapahtumassa oli tuottajien ja kuluttajien välinen keskustelumahdollisuus.
”Tämä on vastaisku kaupan merkeille. Täällä esiteltävällä ruualla on kasvot.”
K-ketju on lanseerannut jo osassa maata Pirkka Lähellä leivottu -merkin.
Leipomonkin nimi pakkauksessa on, pienemmällä.
K-ketju kehuu merkin tuovan paikallisille leipureille hyllytilaa.
Marttila näkee asiassa myös uhan: pienet leipomot voidaan kaupan merkin varjossa kilpailuttaa toisiaan vastaan. Isot yritykset jo kilpailevat, kuka halvimmalla tekee Rainbow’ta tai Pirkkaa.
”Lähiruuassa oleellista on, että sen tuottaja ja valmistaja näkyvät”, Marttila korosti.
S-ryhmän oman merkin tuotepakkauksiin lisätään tuotantopaikka ja raaka-aineen alkuperä, valikoimajohtaja Ilkka Alarotu lupasi. Puolessa tuotteista ne jo ovat.
Marttila toivoi, että merkinnät olisivat tarpeeksi suurella.
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
