Animalia etsii toiminnanjohtajaa — hakuun liittyy harvinainen toive
Eläinten oikeuksia puolustava Animalia toivoo, että työpaikkaa hakevat myös vähemmistöjen edustajat.Eläinsuojelujärjestö Animalian toiminnanjohtaja Mai Kivelä valittiin kevään eduskuntavaaleissa vasemmistoliiton kansanedustajaksi. Nyt järjestö etsii toiminnanjohtajaa vakituiseen työsuhteeseen. Haku työpaikkaan sulkeutuu 2. kesäkuuta ja työsuhde alkaa elokuun alussa.
Pesti on jo herättänyt kiinnostusta.
"Hakemuksia on jo tullut. Toivottavasti saamme paljon hyviä hakijoita", järjestön tuore puheenjohtaja Erja Laakkonen sanoo.
Toiminnanjohtajan tehtäviin kuuluu muun muassa järjestön toiminnan ja talouden suunnittelua yhdessä hallituksen kanssa, sekä järjestön tavoitteiden toteutumisen ja eläinoikeus- ja eläinsuojelukentän tapahtumien seuraamista Suomessa ja maailmalla.
Hakijoilta odotetaan sopivan koulutuksen lisäksi muun muassa kokemusta eläinten oikeuksien edistämisestä, innokkuutta oppia aiheesta lisää ja sitoutumista järjestön arvoihin. Tavanomaisimmista työpaikkailmoituksista poiketen ilmoituksen lopussa kannustetaan vähemmistöryhmien edustajia hakemaan.
"Meillä on tapana mainita se. Haluamme tuoda esiin, että arvostamme moninaisuutta ja erilaisia taustoja, emmekä hyväksy minkäänlaista syrjintää", Laakkonen sanoo.
Animalian sivuilla olevan ilmoituksen pääset katsomaan tästä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat