Kunta-alan konkarit rokkaavat Satakunnassa
”Suomirokkia kirkonkylällä, suomirokkia iltapäivällä, suomirokkia suurella tunteella...”, raikuu köyliöläisen omakotitalon bändihuoneessa.
Käynnissä ovat satakuntalaisen Kuntarakenneuudistus-bändin harjoitukset.
Kuntarakenneuudistuksessa soittaa kaksi kaupunginjohtajaa: Jyrki Peltomaa Huittisista rumpuja ja Markus Ojakoski Kokemäeltä bassoa. Koskettimia soittaa Köyliön hallintojohtaja Reijo Siltala ja kitaran varressa taiteilee kiintiökepulainen Antero Nieminen.
Bändiläiset toteavat suhtautuvansa itseensä huumorilla, mutta musiikkiin vakavasti.
”Monet yllättyvät, kun kuulevat meidän soittoamme ensimmäistä kertaa. Ei tämä ole pelkkä vitsi”, Peltomaa painottaa.
Kuntasektorin konkarit löysivät yhteisen sävelen toukokuussa 2012.
”Reijo ja Jyrki olivat soittaneet jo aiemmin yhdessä, ja uusi bändi oli hakusessa. Kun selvisi, että Kokemäen kaupunginjohtajaksi valittu Markus on basisti, häntä kysyttiin mukaan. Kitaristi Antero löytyi Köyliöstä”, soittajat kertaavat yhtyeen vaiheita.
Kuntarakenneuudistus-nimi oli Peltomaan keksintö.
”Kaikki edustamamme kunnat ovat kuntarakenneselvitysaluetta”, Peltomaa selittää.
Nimestä huolimatta kunnallispolitiikkaa ei bändin harjoituksissa puhuta.
”Into menisi, jos selvittelisimme työasioita”, Siltala sanoo.
Kuntarakenneuudistuksen ohjelmisto vaihtelee punkista rhythm and bluesiin.
”Monenlaista mahtuu biisilistalle, mutta tanssimusiikkia emme soita”, Siltala toteaa.
Elokuussa Ojakoski lopettaa työnsä kaupunginjohtajana ja siirtyy konsultin töihin Helsinkiin. Bändin tulevaisuudesta ei kuitenkaan hänen mukaansa kannata huolehtia.
”Eiköhän yksi konsulttikin bändiin sovi. Soitto jatkuu yhtä varmasti kuin kuntarakenneuudistus”, toteaa Ojakoski pilke silmäkulmassa.
LIINA NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
