Lepän irtisanoma Tenhiälä palasi jo MTK:hon – "Meillä tarvitaan ja kunnioitetaan osaamista"
Satu-Marja Tenhiälä hoitaa kansainvälisiä tehtäviä ja muun muassa Grüne Woche -messuja.
Erityisavustajan mukaan ministeri ei halunnutkaan osaavaa avustajaa, mutta hänen uusvanha työnantajansa MTK vakuuttaa, että osaamista kunnioitetaan. Kuva: Markku VuorikariMaa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) entinen erityisavustaja Satu-Marja Tenhiälä palasi viime viikolla entiseen työpaikkaansa MTK:hon. Hän hoitaa järjestössä kansainvälisiä metsäasioita ja valmistelee muun muassa Suomen suurponnistusta ensi vuoden Berliinin Grüne Woche -messuille.
"Meillä kunnioitetaan ja tarvitaan osaamista", MTK:n toiminnanjohtaja Antti Sahi sanoi lauantaina MT:lle.
Tenhiälä on koulutukseltaan filosofian maisteri ja metsänhoitaja, ja suorittaa oikeustieteen opintoja.
Iltalehti kertoi lauantaina, että Leppä antoi Tenhiälälle potkut vain seitsemän kuukautta kestäneen pestin jälkeen. Tenhiälä avusti ministeriä luonnonvara-asioissa.
Lehden mukaan ministeri päätti yhteistyön vain pari päivää Ranskan maatalousministerin Suomen-vierailun jälkeen.
Valtioneuvoston kanslian alivaltiosihteeri Timo Lankisen mukaan potkujen taustalla oli ministerin luottamuksen menettäminen. Tenhiälän mukaan yhteistyö ministerin kanssa ei sujunut.
"Jos ministeri ei pidä koulutetuista naisista ja minä en pidä sovinistimiehistä, niin eihän se nyt ihan match made in heaven ole", Tenhiälä sanoi Iltalehdelle.
Tenhiälän mukaan Leppä halusi erityisavustajakseen kansainvälisiä asioita osaavan ja kielitaitoisen ihmisen.
"Hyvin nopeasti kävi ilmi, että itse asiassa hän ei sellaista ihmistä haluakaan", Tenhiälä sanoo. Hänen mukaansa ministeri halusi poliittisesti orientoituneen ihmisen, eikä pitänyt siitä, että häntä haastetaan.
MT ei tavoittanut lauantaina Leppää eikä Tenhiälää kommentoimaan asiaa.
Iltalehden uutinen: Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä antoi potkut erityisavustajalleen: ”Ministeri ei pidä koulutetuista naisista ja minä en pidä sovinistimiehistä”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
