Ukraina-kokoukset jatkuvat – tänään koolla EU:n ulkoministerit
Yhdysvallat on viime päivinä neuvotellut rauhasta erikseen sekä Ukrainan että Venäjän kanssa.
Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoi tiistaina pitävänsä epätodennäköisenä Venäjän hyväksyntää minkäänlaiselle järkevälle rauhanehdotukselle. LEHTIKUVA/AFP.Kiivas diplomatiaviikko Ukrainan ympärillä jatkuu keskiviikkona, kun EU:n ulkoministerit järjestävät epävirallisen videokokouksen Ukrainan rauhanneuvotteluista ja Venäjän hyökkäyssodasta.
Suomea edustaa kokouksessa ulkoministeri Elina Valtonen (kok.). Myös Ukrainan ulkoministeri Andri Sybiha osallistuu kokoukseen.
Yhdysvallat on viime päivinä neuvotellut rauhasta erikseen sekä Ukrainan että Venäjän kanssa.
Yhdysvaltain maavoimaministeri Daniel Driscoll matkusti maanantaina Arabiemiraattien Abu Dhabiin keskustelemaan Venäjän valtuuskunnan kanssa. Hänen tiedottajansa Jeff Tolbert kertoi tiistaina neuvotteluiden sujuneen hyvin.
Valkoinen talo taas sanoi, että neuvotteluissa Ukrainan sodan lopettamiseksi jäljellä olevat kiistakysymykset eivät ole "ylittämättömiä", mutta vaativat lisää neuvotteluja.
”Yhdysvallat on edistynyt valtavasti kohti rauhansopimusta. Joitakin herkkiä, mutta ei ylittämättömiä yksityiskohtia on vielä ratkaistava, ja ne edellyttävät Ukrainan, Venäjän ja Yhdysvaltojen lisäkeskusteluja”, lehdistösihteeri Karoline Leavitt kirjoitti tiistaina viestipalvelu X:ssä.
Ulkoministeri Valtonen sanoi tiistaina pitävänsä epätodennäköisenä Venäjän hyväksyntää minkäänlaiselle järkevälle rauhanehdotukselle. Toimittajia Helsingissä tavannut Valtonen muistutti, ettei Venäjä ole tähänkään saakka viestittänyt minkäänlaista halua luopua tavoitteistaan.
Valtosen mukaan Suomi toivoo, että Ukrainaan voitaisiin saada tällä viikolla aikaan edes osittainen, esimerkiksi energiasektoria koskeva tulitauko.
”Kattavasta rauhansopimuksesta oikeastaan pystyy neuvottelemaan vain tulitauon oloissa”, Valtonen perusteli.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

