EU:n pitää parantaa maatalouden kilpailukykyä
Viennissä on EU:n tuottajajärjestön puheenjohtajan mukaan maatalouden tulevaisuus. Vientiyritysten pitää olla läsnä kaikkialla maailmassa.
Copan puheenjohtajan Martin Merrildin mielestä maataloudella on vaikeuksista huolimatta kultainen tulevaisuus. Kuva: Juha RoininenBRYSSEL
EU:n yhteisen maatalouspolitiikan capin pitäisi lisätä maatalouden kilpailukykyä eikä lisätä rajoituksia, linjaa maataloustuottajien EU-järjestön Copan puheenjohtaja Martin Merrild.
"Haluan yksinkertaisen capin, joka lisää kaupankäynnin mahdollisuuksia. Nyt viherryttäminen aiheuttaa kustannuksia, joita kilpailijoilla EU:n ulkopuolella ei ole."
Viherryttäminen varmasti pysyy capissa myös seuraavalla 2020 alkavalla kaudella, mutta yksinkertaistaa sitä pitää.
"Tanskassa viherryttämisen ohjeita on 275 sivua. Se kertoo paljon."
Tanskalaisen turkis- ja siipikarjan tuottajan mielestä tuottajajärjestö Copa muuttuu liberaalimpaan suuntaan.
Markkinavetoisuus on parempi vaihtoehto kuin rajoittava politiikka.
"Venäjän tuontikielto on hyvä esimerkki siitä miten käy, kun kauppaa käytetään poliittisena aseena. Hinnan maksaa pieni joukko maanviljelijöitä."
Tulevaisuus löytyy viennistä. Tanskalaiset näyttävät esimerkkiä, sillä kaksi kolmasosaa tuotannosta viedään.
"Yritysten pitää olla niin isoja, että niillä on voimia olla läsnä kaikilla maailman kolkilla. Yritysten pitää yhdistyä ja olla valmiita investoimaan. Markkinat ovat olemassa."
Merrild on myös Tanskan tuottajajärjestön puheenjohtaja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
