Kyläkoulu muuntui taitelijakodiksi
VIRRAT (MT)
Sadan vuoden ajan lasten päähän taottiin oppia Jäähdyspohjan kyläkoulussa. Kun oppilasaines harveni, koulu lakkautettiin 2000-luvun alussa. Rakennukselle koitti kuitenkin uusi, erilainen elämänvaihe: siitä tuli taiteilijakoti taidemaalari Tuukka Peltosen ja taidegraafikko Päivi Sompin perheelle.
”Olimme etsineet pitkään 50 kilometrin säteeltä Tampereelta sellaista asuntoa, johon saisi tilavat työtilat kahdelle taiteilijalle. Sattumalta kuulimme tästä myynnissä olleesta Jäähdyspohjan kyläkoulusta”, Peltonen kertoo.
Jäähdyspohjasta oli Tampereelle pitkähkö matka, sata kilometriä. Rauhallinen maalaisympäristö, järvi ja työntekoon sopivat tilat tekivät ostajakandidaatteihin kuitenkin syvän vaikutuksen ja kaupat syntyivät.
Peltonen ja Somppi olivat Virroilla täysiverisiä uudisasukkaita, sillä heillä ei ollut ennestään siteitä Pirkanmaan ja Etelä-Pohjanmaan rajalla sijaitsevalle paikkakunnalle.
Kymmenen vuoden kokemuksen perusteella Peltonen on tyytyväinen elämäänsä maalaiskylässä.
”Täällä tehdään työt ja näyttelyt ovat muualla. Tokikaan muiden taiteilijoiden kanssa ei pääse tekemisiin samalla tavalla kuin kaupungissa asuessa, mutta matkustamme aina, kun on sopiva tilaisuus. Vastaavasti kesäisin meillä käy paljon vieraita.”
Lauantaina ja sunnuntaina entisen kyläkoulun ovet ovat avoinna kävijöille. Peltonen esittelee työtään ja teoksiaan vieraille.
”Jos uskaltaa, saa myös kokeilla maalausta tai puupiirrosten tekoa.”
Pääkaupunkiseudulla on tempauksen aikana avoinna kymmenien taiteilijoiden työhuoneita ja kävijöitä odotetaan runsaasti. Maalla on ehkä hiljaisempaa, Peltonen ounastelee.
”Olen iloinen, jos joku tulee.”
HANNA LENSU
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
