
Monen kukkaro ei kestä asuntomessu-unelmia
Asuntomessuilla Tampereen Vuoreksessa esitellään taas suurta ja kallista, vaikka mukaan on yritetty saada myös edullisempia ratkaisuja.Vaikka asuntomessuilta metsästetään asumisen unelmia, moni messukävijä saa messuilta epärealistisen kuvan unelmien toteuttamisesta.
Vaikka jokaisen messutalon eteen on pystytetty kyltti, jossa lukee kyseisen talopaketin hinta, summa ei vastaa todellisuutta. Laskentaan käytettyä TaloPeli-ohjelmaa voi kritisoida siitä, että ohjelman hinnat eivät vastaa täysin sitä, mitä asuntomessualueella on toteutettu.
Suurin ongelmakohta messutalojen kustannusten ilmoittamisen kohdalla on varustelu, joka on messujen kunniaksi kuorrutettu kermalla. Rakentajat ovat voineet neuvotella rakennuttajien kanssa parannuksista samaan hintaan tai yksinkertaisesti itse halunneet maksaa ekstraa tulevan kotinsa laatutason nostamiseksi.
Messutalot eroavat perustaloratkaisuista esimerkiksi pintamateriaalivalinnoissa ja piharatkaisuissa. Kun terassiin lisätään lämmitettävä poreallas, talon todellinen hinta nousee.
Myös tonttien hinnat vaihtelevat eri puolilla maata. Tätä ei ole otettu huomioon laskennassa.
Asuntomessut ovat kuitenkin yksi kesän tärkeimmistä kesätapahtumista, johon moni perhe ja pariskunta suuntaa joka kesä. Asuntomessut ovat avoinna yleisölle 12.8. saakka Tampereen Vuoreksessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

