Kiuru patistaa pieniä lukioita yhteistyöhön
Anniina Halkola Isojoelta ja Minnamaria Jämsä Toholammilta ovat Kannuksen lukion ykkösluokkalaisia. Kumpikin haaveileeeläinlääkärin ammatista. Esko Keski-Vähälä Kuva: Viestilehtien arkistoOpetusministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan puheet 500 oppilaan lukioista ovat puppua.
”Sellaista esitystä ei ole tulossa”, hän sanoi perjantaina MT:lle. Ei ole myöskään hallituksen tehtävä eikä edes mahdollisuus karsia lukioverkkoa, koska päätös lukioiden sijainneista kuuluu kunnille, hän huomauttaa.
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan opetusministeriössä kaavailtiin lukioiden oppilasmäärälle 500 oppilaan alarajaa ja lukioiden järjestäjien määrän vähentämistä nykyisestä 285:stä noin 170–190:een vuonna 2017.
Karsintaa on kuitenkin tiedossa.
Hallitus on päättänyt julkisen talouden kestävyysvajeen nimissä 260 miljoonan euron säästöistä toisen asteen koulutuksessa, ja siitä 69 miljoonaa euroa kohdistuu järjestämisverkkoon.
Kiurun mukaan kysymys on oppilaitosten hallinnosta ja 3–6 prosentin säästöistä kuntatehtävissä.
Tämä tarkoittaa Kiurun mukaan järjestäjien tihentämistä, mutta ei sitä, että pienet lukiot loppuisivat.
”Emme kasvata sellaista sukupolvea, joka 1960-luvun tapaan kävisi kaukana koulussa. On suorastaan kuntien aliarvioimista pelotella määrän vähentämisellä ja on suuri sääli, jos kunta päättää lopettaa lukionsa.”
Nykyinen hallitus antaa esityksensä järjestämiskriteeristä, mutta seuraava ministeri päättää järjestämisluvista.
Kriteereinä ei ole Kiurun mukaan oppilasmäärä, vaan taloudellinen pohja ja vakavaraisuus. Hän on maininnut aiemmin myös alueiden tarpeet ja etäisyydet.
”Kaikki kunnat eivät enää jatka lukioiden järjestäjinä, mutta pienet voivat hakea laajempia hartioita yhteistyöstä isompien lukioiden kanssa. Kehotan ryhtymään tähän hyvissä ajoin.”
Se tarkoittaisi kuntayhtymiä eli samaa mallia kuin ammattikouluissa.
Puolet lukioista on alle 200 oppilaan kouluja, joten Kiurun mielestä suurentamistarve on selvä.
Ministerin perusteluna on laatu ja oppilaiden valinnanvapauden lisääminen.
Sitkeästi elänyt käsitys 500 oppilaan alarajasta on kuitenkin väärinkäsitys eikä perustu poliittiseen yksimielisyyteen.
EIJA MANSIKKAMÄKI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
