Turve ja sudetpuhuttivat
Verkossa sanottua
Viime viikon verkkokeskustelun suosituimpia aiheita olivat turpeen nostaminen energiakäyttöön ja metsästäjien kaatoluvat.
Pääkirjoitus puhtaan energian ohjelmasta kirvoitti paljon keskustelua.
Metsänpeikko osallistui siihen voimakkaan epäilevillä argumenteilla: ”Turve ei ole uusiutuvaa, se ei ole puhdasta eikä se ole edullista. Kotimaista se toki on, kaikki muu meni täydellisesti metsään.”
Nimimerkit Jeps ja Maalainen tiedustelivat parempaa vaihtoehtoa ja hän esitti oman näkemyksensä: ”Kyllä, mieluummin maakaasua ja ydinvoimaa kuin turvetta. Kivihiili on melkein yhtä paha saastuttaja kuin turve, mutta kivihiilen tuotanto ei pilaa Suomen vesistöjä eli turve jää listan viimeiseksi. Tuulivoima on kallista mutta puhdasta. Vesivoimasta on omat harminsa, mutta jo valjastetut kosket on syytä käyttää mahdollisimman tehokkaasti ja viimeiset vapaat vedet on jätettävä rauhaan.”
Susien uutisoitiin surmanneen 79 poroa Iissä toissa viikolla. Tämä sai useat kommentoimaan voimakkaasti kaatolupien puolesta tai niitä vastaan.
”Oliko jossain todistettavasti todettu suden aiheuttaneen niiden porojen paniikin? Asia toki uutisoitiin suden tekosena, mutta kukaan toimittaja ei ole tainnut kysellä todisteiden luotettavuuden perään. Miten esimerkiksi koira oli suljettu pois? Ja jos kyseessä oli susi, miten nyt tiedetään ampumistilanteessa mahdollinen susi kohdattaessa, että kyseessä olisi sama susi?”, tiedusteli Pekka Viinikka.
Kuivaniemessä syntynyt isoäiti tiedustelee, eikö lupakäsittelyä voisi näin järkyttävässä tapauksessa yksinkertaistaa nykyistä mutkattomammaksi.
Nimimerkki Totuudenmukainen uutisointi muistutti Maaseudun Tulevaisuutta totuudenmukaisesta uutisoinnista. Hän totesi, ettei suurinta osaa Iissä kuolleista poroista raadeltu kuten yhteen juttuun oli lipsahtanut, vaan ne hukkuivat ojiin.
Myös Lapin hirvilupien vähyys herätti lukijoissa huomiota. Mehänpoika kirjoittaa, että Lapin nuoret mäntymetsät menivät hirvien, eivätkä sahojen ruoaksi.
”Hirviharrastus Suomessa tulee todella kalliiksi, ei toki harrastajille, vaan yhteiskunnalle ja taimikoiden omistajille. Tämä on monissa tutkimuksissa huomattu ja valtiontalouden tilintarkastajatkin todenneet. Hirvien todellisen määrän ollessa täysin ’mutua’, näin pienet kaatolupamäärät lupaavat ongelmia taimikoille ja liikenteelle”, kertoo puolestaan nimimerkki Hirvittää.
ANTTI HIRSAHO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
