Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Presidenttiehdokas Huhtasaari kutistaisi EU:n kauppaliitoksi ja lisäisi Suomen omavaraisuutta: "Ei kanaa tai nautaa tarvitse tuoda ollenkaan"

    Konservatiiviehdokkaalle sukupuolten jako on selvä: pojat on poikia ja tytöt on tyttöjä.
    "Kaikki päätökset alistetaan Suomen kansallisen edun alle. Ensin suomalainen työ ja sitten maailman parantaminen", perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari paaluttaa.
    "Kaikki päätökset alistetaan Suomen kansallisen edun alle. Ensin suomalainen työ ja sitten maailman parantaminen", perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari paaluttaa. Kuva: Kari Salonen

    Kun perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari on oikein ladannut täyslaidallisen EU-kritiikkiä, hän löytää unionista yhden hyvänkin puolen.

    "EU:ssa on hyvää kauppa. Sitä voi tehdä ilman jäsenyyttäkin. Kun tarpeeksi moni maa lähtee irtautumaan, EU:n on pakko kutistua kauppaliitoksi", Huhtasaari visioi Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa.

    Mutta Huhtasaaren perustavoite on Suomen ero EU:sta.

    "Jos joku väittää, että suunta on joku muu kuin integraation loputon syventäminen, niin ei ole seurannut asioita. Minä en halua sitä. Haluan itse päättää maataloudesta, kaikesta."

    Ja eurostakin pitäisi päästä.

    "Jos palataan omaan rahaan, se on hyppy tuntemattomaan. Mutta hyvänen aika, kukaan ei tiedä, mitä maksaa eurossa pysyminen."

    Mukana on reilu annos oikeistopopulismia, mutta Huhtasaari lupaa, ettei hän levitä väärää tietoa.

    "Jos huomaan, että jotkut luvut eivät pidä paikkaansa, niitä muutetaan."

    Huhtasaaren on nyt syytä tehdä niin, sillä hän väitti eduskunnassa marraskuun lopulla Suomen vastuiden Kreikan lainoista olevan 20 miljardia euroa.

    Valtiovarainministeriö vahvistaa Suomen vastuun Kreikan lainoista olleen lokakuun lopussa 4,39 miljardia euroa.

    Helsingin Sanomien arvokartan mukaan Huhtasaari on presidenttiehdokkaista konservatiivisin.

    Ja konservatiivinen hän todella on.

    "Maailma ympärillä muuttuu, mutta minä en. Minä en halua mukautua maailman menoon, minulla arvot pysyy. Tarvitaan konservatiivinen vallankumous. Nykyisten johtajien maahanmuuttopolitiikka on ollut huonoa."

    Sukupuolten jako on Huhtasaarelle selvä.

    "Tytöt on tyttöjä ja pojat on poikia. Ei lähdetä sukupuolineutraalia viemään yhtään pidemmälle."

    Johtoajatuksena on, että päätökset tehdään Suomen kansallisen edun perusteella.

    "Ensin suomalainen työ ja sitten maailman parantaminen."

    Lisäksi Huhtasaari uskoo luomiskertomukseen.

    Konservatiiviset ajatukset eivät toistaiseksi ole tuoneet menestystä gallupeissa. Huhtasaaren kannatus Alma median tiedustelussa viime perjantaina oli kolme prosenttia.

    Hän arvelee kilpailevansa presidentti Sauli Niinistön kanssa konservatiivien äänistä.

    "Mutta hän on liberaalistunut hirveästi. Minä en, olen pysynyt samanlaisena. "

    Paavo Väyrysen tulo ehdokkaaksi tuo kampanjaan sykettä ja väriä.

    "Hän tuo Matti Vanhaselle haastetta ja osaa varmasti pistää tosi isoja piikkejä istuvallekin presidentille. Väyrynen on Väyrynen."

    Miten sitten kannatusprosentti saadaan kasvamaan?

    "Eikö Haavistolla ollut viimeksi tähän aikaan neljä tai viisi prosenttia? Tästä se alkaa. Ei ole muuta kuin kirittävää. Aion käydä kampanjaa, ihan normaalia kampanjaa."

    Huhtasaari katsoo, että suurvallan naapurina Suomen pitää huolehtia puolustuksesta. Hän lisäisi Suomen puolustusmenoja mutta ei veisi Suomea Natoon.

    "Meillä on Naton kumppanuus ja harjoituksia yhdessä. Siinä on omat hyvät ja huonot puolensa. Tällä hetkellä en lähtisi venettä keinuttamaan. Olen liittoutumattomuuden kannalla."

    Huhtasaari pitää osaamistaan ulkopolitiikan johtajana todella hyvänä. Mutta millaiset suhteet hänellä on maailman johtajiin?

    "Olen käynyt Donald Trumpin rukousaamiaisella ja Israelin rukousaamiaisella. Olen tutustunut poliitikoihin Pohjoismaiden neuvostossa ja tavannut heitä Brysselissä. Meidän Brysselin toimistomme pitää minut kartalla."

    Suomen pitäisi lisätä omavaraisuutta ruuassa.

    "Olen maaseutufani ja omavaraisuuden suuri ystävä. Ei kanaa eikä nautaa tarvitse ollenkaan tuoda ulkomailta. Olen eläintenystävä myös. Suomessa voidaan vahtia, että eläimet elävät inhimillisissä oloissa. Haluaisin asua maalla."

    Laura Huhtasaari

    • Perussuomalaisten presidenttiehdokas.

    • Kasvatustieteen maisteri, erityisopettaja ja uskonnon aineenopettaja.

    • Syntynyt maaliskuussa 1979 Vilppulassa.

    • Kansanedustaja vuodesta 2015 ja Porin kaupunginvaltuutettu.

    • Eduskunnassa talousvaliokunnan jäsen ja Pohjoismaiden neuvostossa Suomen valtuuskunnan jäsen.

    • Poliittiset esikuvat: Nigel Farage, Jussi Halla-aho ja Matti Putkonen.

    • Aviomies ja kaksi tytärtä.

    • Harrastukset: lukeminen, käsityöt, spinning, vesihiihto, hyötyliikunta ja koirien kanssa ulkoileminen.