Lakiesitys puhelimien käytön rajoittamiseksi kouluissa etenee syksyllä – monet opettajat toivovat kännykkäkieltoa koko koulupäivän ajaksi
Koulujen ei ole nykyisen lainsäädännön puitteissa mahdollista rajoittaa oppilaiden puhelimen käyttöä välitunneilla.
Lakiesitys puhelinten käytön rajoittamiseksi opetustilanteissa on valmistelussa syksystä alkaen opetus- ja kulttuuriministeriössä. Kuvituskuva. Kuva: Juho LeskinenOpetus- ja kulttuuriministeriössä valmistellaan syksyllä lakiesitystä puhelimen käytön rajoittamiseksi opetustilanteissa.
”Aihe on selvästi kesälläkin keskusteluttanut. Lakiesityksen valmistelu liikahtaa eteenpäin syksyllä”, opetusneuvos Laura Francke Opetushallituksesta toteaa.
Francke huomauttaa, että kouluilla on jo nykyisen lainsäädännön mukaan mahdollisuuksia itsenäisesti puuttua oppilaiden häiritsevään puhelimen käyttöön.
”Järjestyssääntöjen puitteissa on mahdollista kehottaa oppilasta laittamaan puhelin pois. Perusasteella opettajan on myös mahdollista ottaa puhelin oppilaalta pois, toisella asteella ei”, Francke kertoo.
Opetusneuvoksen mukaan useat Suomen oppilaitokset ovatkin rajoittaneet oppilaidensa puhelinten käyttöä.
”Häiritsevää puhelimen käyttöä voidaan katsoa olevan kaiken sellaisen, mikä ei kuulu opetukseen. Toki opettaja voi antaa oppilaille luvan kuvata puhelimillaan esimerkiksi koulun luontoretkellä.”
”Häiritsevää puhelimen käyttöä voidaan katsoa olevan kaiken sellaisen, mikä ei kuulu opetukseen.” Laura Francke
Koulujen ei ole mahdollista rajoittaa nykyisen lainsäädännön puitteissa oppilaiden puhelinten käyttöä välitunneilla.
”Opettajilta kautta maan on tullut viime kuukausina runsaasti palautetta, jossa toivotaan, että puhelimien käyttö kouluissa voitaisiin kieltää koko koulupäivän ajaksi”, Francke sanoo.
”Toinen opettajilta tuleva juridinen toive liittyy kännykkäparkkien käyttöön ottamiseen.”
Kännykkäparkit olisivat käytännössä paikkoja, joihin oppilaiden puhelimet kerättäisiin koulupäivän alussa ja, josta ne haettaisiin takaisin koulupäivän päätyttyä.
Opetusneuvos Francke toivoo, että myös teknologia-alan yritykset osallistuisivat keskusteluun nuorten puhelimen käytöstä.
”Toivottavaa olisi, että myös alan yritykset olisivat mukana ratkomassa niitä ongelmia ja huolia, joita lasten ja nuorten puhelimen käyttöön liittyy.”
Laura Francke puhui Opetushallituksen Kouluseminaarissa eilen maanantaina.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





