Kilpailuvirasto syynäsiHankkijan rehutarjouksen
Kuluttaja- ja kilpailuvirasto tutki Muna Foodsin perustamisen yhteydessä myös Hankkijan Munakunnan tuottajille tekemän rehutarjouksen.
Toimitusjohtaja Ensio Hytönen Hankkijalta pitää viranomaisen selvitystä normaalina toimena.
”Kerroimme alennuksen perusteista viranomaisille, eikä siinä ollut huomauttamista.”
Muna Foods perustettiin kesäkuun lopulla. Munakunta siirsi kaikki toimintonsa uudelle yhtiölle, josta tanskalainen Hedegaard Foods osti puolet. Toinen puoli jäi Munakunnalle.
Hedegaard on tanskalaisen DLA Groupin tytäryhtiö ja Hankkijasta tanskalaiset omistavat 60 prosenttia.
Hankkija tarjosi Munakunnan tuottajille paljousalennusta osana yritysjärjestelyä, mikäli kaikki tuottajat sitoutuvat keskittämään rehuhankinnat Hankkijalle.
Kilpailuviranomaiset halusivat varmistaa, ettei kyseessä ole kielletty erillisalennus. Hankkijaan kuuluva Suomen Rehu on suurin siipikarjanrehujen valmistaja.
Hytösen mukaan selvitys saattoi osaltaan viivyttää kesällä tehtyä muna-alan järjestelyä.
Samat paljousalennukset annetaan kaikille, Hytönen vakuuttaa. Jos Kiekun tai Munaxin tuottajat haluavat keskittää rehuostot Hankkijalle, ne saavat samat paljousalennukset kuin Munakunnankin asiakkaat. ”Ei tässä ole mitään salaista tai erityistä.”
Kyse on kymmenien miljoonien eurojen rehukaupoista vuodessa, Hytönen täsmentää. Tarjous takaa paljousalennuksen myös pienille ja keskikokoisille Munakunnan tuottajille.
Hedegaard Foodsilla on vankka asema Pohjoismaiden kananmunamarkkinoilla. Munakunnan puolikkaan lisäksi se omistaa Hedegaard a/s:n Tanskassa ja Svenska Lantägg Ab:n Ruotsissa.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
