Lounaasta saapuusateita maan keskivaiheille
LAPISSA KORKEAPAINEEN SELÄNNE pitää sään enimmäkseen poutaisena. Lounaasta saapuu sateita muualle Suomeen. Suureksi osaksi sateet ovat vettä. Lähinnä Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa osa sateista tulee myös räntänä ja lumena. Viikonvaihteessa sateet jäävät vähäisemmiksi. Suomen ylle työntyy korkeapaine ja sää viilenee.
PÄIVÄN YLIN LÄMPÖTILA on +5:n ja +13:n, Lapissa -2:n ja +5 asteen välillä. Yön alin lämpötila on maan etelä- ja keskiosassa enimmäkseen 3–8 astetta, maan pohjoisosassa +2:n ja -6 asteen välillä. Kylmintä on Lapissa.
JAKSON ENNUSTETTU SADEMÄÄRÄ on 5–15 milliä, Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja maan itäosassa paikoin enemmän. Lapissa sademäärä on 0–5 milliä.
SEURAAVAN VIIDEN VUOROKAUDEN aikana pohjoisesta virtaa viileämpää ilmaa ja sateet jäävät vähäisiksi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
