Puoluetuet tälle vuodelle: perussuomalaisille maksetaan myös sinisiin loikanneiden edustajien siivu
Sininen tulevaisuus ei saanut lanttiakaan puoluetukea. Myös Paavo Väyrysen kansalaispuolue jäi ilman tukea.
Keskusta sai eniten puoluetukea tälle vuodelle. Tuki jaetaan eduskuntavaalien menestyksen perusteella. Kuva: Kari SalonenTämän vuoden puoluetuet ovat 29,6 miljoonaa euroa, valtioneuvosto on päättänyt.
Keskusta sai 7,3 miljoonaa euroa, perussuomalaiset 5,6, kokoomus 5,5 ja SDP noin viisi miljoonaa.
Avustukset myönnetään puolueiden eduskuntavaaleissa saamien kansanedustajapaikkojen mukaan. Näin perussuomalaisten jakaantuminen viime kesänä ei vaikuta sen saaman tuen määrään.
"Summa on sama kuin viime vuonnakin. Sinisten poistuminen ei ole vaikuttanut tähän summaan mitenkään", sanoo valtioneuvoston kanslian hallitussihteeri Marja-Leena Härkönen STT:lle.
Käytännössä perussuomalaiset siis saa tukea myös niistä kansanedustajista, jotka eivät enää ole puolueessa, vaan loikkasivat ja perustivat sinisen puolueen.
Vihreille avustusta myönnettiin 2,2 miljoonaa, vasemmistoliitolle 1,8, RKP:lle 1,3 ja kristillisdemokraateille 0,7 miljoonaa. Ahvenanmaan maakuntahallitus sai tukea noin 148 000 euroa.
Tuki on tarkoitettu poliittisen toiminnan ja viestinnän tukemiseen. Sitä on myönnetty vuodesta 1967 lähtien.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
