Palvelinkeskuksista käydään kovaa kisaa maiden välillä
Suomessa on odotuksia saada kansainvälisten yhtiöiden tietokokonehalleja. Palvelinkeskuksista käydään kuitenkin kovaa kilpailua pohjoismaiden välillä.Suurten yritysten palvelinkeskuksista käydään yhä kiivaampaa kansainvälistä kilpailua. Suomen kanssa keskuksista kilpailee erityisesti Ruotsi, jonne yhteisöpalvelu Facebook avasi kesällä keskuksen. Myös Norja on entistä vahvemmin mukana kilpailussa.
Investointeja Suomeen houkuttelevassa Invest in Finland -organisaatiossa uskotaan, että hallituksen suunnittelema sähköveron alennus on merkittävä tekijä uusien palvelinkeskusten saamisessa Suomeen.
”Isoin Suomen suuntaan katsova ryhmä ovat yhdysvaltalaiset yritykset. Kun yrityksen laajentavat markkinoitaan, seuraava askel on useimmiten tulla Euroopan mantereelle. Ne katsovat kokonaisuutta”, sanoo investointien myyntiyksikköä vetävä Timo Antikainen .
Tietotekniikkajätti Microsoft ilmoitti viime viikolla Nokia-kaupan yhteydessä perustavansa Suomeen uuden keskuksen. Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan mahdollisia sijaintipaikkakuntia on vähintään kaksi. Vaihtoehtoiksi on julkisuudessa uumoiltu Oulua tai Kajaania.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
