Poriin suunniteltu bioetanolitehdas ostaisi sahanpurua noin 200 kilometrin säteeltä
BioEnergo Oy:n laitos olisi toteutuessaan kuusi kertaa suurempi kuin ST1:n etanolitehdas Kajaanissa.
BioEnergon tehdasta kaavaillaan ensi sijassa kotimaisen raaka-aineen varaan, sanoo toimitusjohtaja Timo Saini. Kuva: Jaana KankaanpääBioEnergo Oy suunnittelee Poriin tehdasta, joka valmistaisi sahanpurusta etanolia, ligniiniä ja biokaasua.
Entsyymeihin perustuva tuotantomenetelmä olisi samantapainen kuin ST1:llä, joka tuottaa itse kehittämällään teknologialla puuperäistä etanolia Kajaanissa. BioEnergo ei kuitenkaan kehitä teknologiaa itse, vaan maksaa ruotsalaiskumppanille lisenssimaksua teknologian käytöstä.
SEKAB E-Technology Ab:n kehittämää hydrolyysimenetelmää on koeteltu pienessä mittakaavassa Örnsköldvikissä sijaitsevassa demonstraatiolaitoksessa.
Pori valikoitui investoinnin sijaintipaikaksi sen jälkeen, kun Porin Kaanaan teollisuusalueella toimiva Venator ilmoitti sulkevansa pigmenttitehtaansa vuonna 2021.
Alueen valtteja ovat Porin Prosessivoima Oy:n voimalaitos sekä satama, jossa tuotteita voidaan laivata vientiin.
BioEnergon investoinnin arvo olisi noin 150–170 miljoonaa euroa.
Puuta tehdas käyttäisi noin 200 000 kuivatonnia vuodessa. Puru tulisi sahoilta noin 200 kilometrin säteeltä.
BioEnergon toimitusjohtajan Timo Sainin mukaan uusi potentiaalinen purunostaja on otettu myönteisesti vastaan sahoilla. Joitakin sopimuksiakin on jo tehty.
Puru olisi laitoksen ensisijainen raaka-aine, koska se on valmiiksi tarpeeksi pienijakeista. Purusta kilpailevat lähinnä lämpövoimalat.
Sahahakekin kelpaisi, mutta se pitäisi jauhaa pienemmäksi ja on arvokasta selluteollisuudessakin.
Satama mahdollistaa myös raaka-aineen tuonnin, Saini toteaa.
"Jos hyvä spottikauppa saadaan esimerkiksi Venäjältä tai Baltiasta, se pitää ottaa huomioon. Mutta sen varaan ei laitosta lasketa."
Bioetanolia tehdas valmistaisi noin 50 000 tonnia vuodessa, mikä vastaa noin 63 miljoonaa litraa. Biokaasua syntyisi 22 000 tonnia raakakaasua vuodessa. Raakakaasu sisältää 65 prosenttia metaania.
Kiinteää ligniiniä laitos tuottaisi täysin kuivana 72 000 tonnia vuodessa. BioEnergo visioi sille käyttöä bitumin osittaisena korvaajana asfaltin sidosaineena.
"Näin syntyisi ’vihreää bitumia’", Saini sanoo.
Valmistuttuaan laitos työllistäisi suoraan 40–50 ihmistä.
BioEnergo tekee lopullisen investointipäätöksen ensi vuonna sen jälkeen, kun Satakunnan elykeskuksen tukema selvitys valmistuu. Tehdas voisi aloittaa toimintansa vuoden 2023 alussa.
BioEnergo neuvottelee investoinnin rahoituksesta muun muassa Euroopan Investointipankin, suomalaisten ja ulkomaisten eläkerahastojen sekä sijoitusyhtiöiden kanssa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
