Maaseudun Tulevaisuus palkitsi ansioituneita toimittajiaan: Immoselta vaikuttavaa sisältöä, Toivosen jutut vetonauloina ja Lensu työyhteisön tärkein tekijä
Maaseudun Tulevaisuus palkitsi toimittajiaan joulukuussa.
Joonas Immonen (vas.), Hanna Lensu ja Ville Toivonen palkittiin MT:n vuoden ansioituneimpina toimittajina. Kuva: Carolina Husu, Jaana Kankaanpää, Jarkko SirkiäMaaseudun Tulevaisuus palkitsi ansioituneita toimittajia kolmessa eri kategoriassa. Palkinnot myönnettiin Joonas Immoselle, Ville Toivoselle ja Hanna Lensulle.
Immonen palkittiin MT:n vuoden vaikuttavimpana journalistina. Toivosen jutut keräsivät eniten lukijoita MT:n verkkosivujen maksullisten sisältöjen pariin.
Lensu äänestettiin toimituksen parhaaksi työkaveriksi, joka omalla toiminnallaan edistää myös muiden työntekoa.
”Joonas Immonen on tehnyt eniten juttuja, jotka ovat nousseet esille muuhun mediaan ja nostattaneet yhteiskunnallista keskustelua. Ville Toivonen on Suomen johtava hevosjournalisti, joka kirjoittaa tärkeitä ja laaja-alaisesti lukijoita kiinnostavia uutisia myös muista aiheista. Hanna Lensu on vuoden journalisti, johon työkaverit voivat vakaasti luottaa tiukoissakin tilanteissa. Hän on myös huomattavan taitava viemään aiheet ideoista toteutukseen asti”, sanoo MT:n päätoimittaja Jouni Kemppainen.
”Ehkäpä tämä muistaminen osoittaa, että olen tavoitellut oikeita asioita ja myös jollain lailla onnistunut.” Hanna Lensu
Hanna Lensun mukaan MT:ssä on kivaa olla töissä.
”Meillä on verraton työyhteisö, ja saamme raportoida kiinnostavista ja tärkeistä asioista eri puolilta Suomea”, Lensu sanoo.
”Parhaita työpäiviäni ovat silti ne, kun pääsen tapaamaan ja haastattelemaan lukijoitamme. Tapaan sanoa jalkapalloa pelaavalle kuopukselle, että pelipäivä on juhlapäivä. Minulle matkapäivä on se juhlapäivä.”
Länsi-Suomen aluetoimittajana vuodesta 2005 toiminut Lensu pitää tärkeänä, että on saanut työskennellä kotipaikkakunnaltaan, vaikka matkaa toimitukseen oli aiemmasta asuinpaikasta Kristiinankaupungista 350 kilometriä ja nykyisestä kotikaupungista Porista 250 kilometriä.
”Helsinkiin minua ei saisi asumaan kirveellä uhatenkaan.”
Tänä vuonna uutispäällikkövuoroihin mukaan tullut Lensu sai työkavereilta kiitosta etenkin tarkkuudesta ja ryhdin tuomisesta koko toimitukseen esihenkilöitä myöten.
Hänen mukaansa palkinnon saaminen tuntuu siinä mielessä kivalta, että hän asetti itselleen eräitä kiireellisiä tavoitteita uutispäällikön pestiin hakiessaan.
”Ehkäpä tämä muistaminen osoittaa, että olen tavoitellut oikeita asioita ja myös jollain lailla onnistunut.”
”Näen, että on tärkeää tuoda esiin erilaisia näkökulmia ja epäkohtia.” Joonas Immonen
Immonen kertoo työn MT:ssä olevan haastavaa ja kehittävää, toisinaan hyvin vaativaakin.
”Kollegat on kovia asiantuntijoita kukin omalla alallaan. He ovat kuitenkin ottaneet myös nuoren ja uuden toimittajan hyvin vastaan. MT on tietynlainen instituutio suomalaisessa yhteiskunnassa, ja minusta työ MT:n toimituksessa Simonkadulla on äärimmäisen arvokasta”, Immonen sanoo.
Immosen taipale toimittajana alkoi vasta puolisen vuotta sitten.
”Näen, että on tärkeää tuoda esiin erilaisia näkökulmia ja epäkohtia. Niistä lukija voi tehdä omat johtopäätöksensä. Tässä mielessä koen, että journalistina työskentely on yksi vaikuttavimmista ammateista ja toki myös yksi vastuullisimmista.”
Immonen kertoo, että vuoden vaikuttavimman journalistin palkinnon saaminen tuntuu hyvältä.
”Olen tehnyt todella paljon töitä kehittyäkseni journalistina ja samalla huomannut, kuinka koko MT:n yhteisö kannustaa jokaista onnistumaan työssään. Olen tosi ylpeä, jos olen voinut omalla panoksellani vaikuttaa lehden sisältöön positiivisella tavalla.”
”MT:ssä on ainakin edellytykset vaikuttavan työn tekemiseen, kun ollaan lähellä ihmisten arkea ja tärkeiden asioiden äärellä.” Ville Toivonen
Ville Toivonen on työskennellyt MT:ssä vajaat pari vuotta ja kertoo viihtyneensä todella hyvin.
”Talo on täynnä erittäin osaavia ihmisiä, joiden kanssa tehdään julkaisuja, joista saa olla ylpeä”, Toivonen sanoo.
”Oman työn vaikuttavuudesta pitäisi ehkä kysyä muilta, mutta MT:ssä on ainakin edellytykset vaikuttavan työn tekemiseen, kun ollaan lähellä ihmisten arkea ja tärkeiden asioiden äärellä. Itse kirjoitan pääasiassa hevostaloudesta, ja ainakin toivon, että omakin työni olisi ainakin parhaimmillaan myös vaikuttavaa.”
Toivonen toteaa palkinnon olevan samalla palkinto koko MT Hevosten sakille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





