Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Uusi laki tuomassa monille yrittäjille satojen eurojen lisälaskun joka kuukausi - ”Tuhannet pienyrittäjät laittavat lapun luukulle”

    Pienyrittäjien adressi YEL-uudistuksen vastustamiseksi on kerännyt muutamassa päivässä jo lähes 60 000 allekirjoitusta.
    Osan yrittäjistä eläkemaksut voivat nousta jyrkästi.
    Osan yrittäjistä eläkemaksut voivat nousta jyrkästi. Kuva: Timo Filpus

    Lakiuudistus on nostamassa yrittäjien YEL-eläkevakuutusmaksuja tuntuvasti – jopa satoja euroja joka kuukausi.

    ”Ei varsinkaan pienyrittäjillä ole varaa maksaa lisää eläkemaksuja. Tuhannet yrittäjät laittavat lapun luukulle”, lakiuudistusta vastustaneen adressin laatinut yrittäjä Liisa Hanén sanoo.

    Adressi on kerännyt muutamassa päivässä lähes 60 000 allekirjoitusta. Tällä hetkellä moni yrittäjä maksaa liian pieniä eläkemaksuja. Eläkeyhtiöihin on vakiintunut käytäntö, että yrittäjän on annettu määritellä oma eläkemaksujensa taso pitkälti itse.

    Pienyrittäjät pelkäävät, että lakiuudistuksesta seuraa konkurssiaalto.
    Pienyrittäjät pelkäävät, että lakiuudistuksesta seuraa konkurssiaalto. Kuva: Marja Seppälä

    Lakiuudistuksessa eläkemaksuja tullaan vaatimaan täysimääräisinä. Eläkemaksujen osuus yrittäjälle pitäisi olla noin 24 prosenttia tuloista, jotta se vastaisi palkansaajan eläkettä. Tämänhetkinen minimieläkemaksu on 165,90 euroa kuussa. Tätä maksaa moni pienyrittäjä.

    Jos lakiuudistus menee läpi nykymuotoilussaan, maksuja aletaan tarkistaa ensi vuoden alusta. Tarkastukset aloitetaan pienimmistä eläkemaksuista.

    Ensimmäisessä vaiheessa eläkemaksut voivat nousta joko 20 prosenttia tai eläkettä määrittävää työtuloa voidaan korottaa kerralla 8000 euroa. Tämä tarkoittaa, että minimimaksu voi nousta kerralla 326,60 euroon kuussa. Korotusta voi siis tulla jo ensimmäisenä vuotena noin 160 euroa kuussa.

    Jatkossa tarkastuksia tehdään kolmen vuoden välein, eikä ensimmäisen tarkastuksen jälkeen ole enää rajaa, kuinka paljon eläkemaksu voi nousta. Esimerkiksi jos yrittäjän katsotaan tienaavan 2000 euroa kuussa ja hän on maksanut tähän mennessä 165,90 euroa kuussa eläkettä, hän voi joutua maksamaan jatkossa 482 euroa kuussa eläkettä.

    Yrittäjän työtulon laskeminen on haasteellista, koska yritystoimintaan kuuluu monenlaisia kuluja, eivätkä kaikki yrittäjät nosta palkkaa vaan esimerkiksi osinkoja.
    Yrittäjän työtulon laskeminen on haasteellista, koska yritystoimintaan kuuluu monenlaisia kuluja, eivätkä kaikki yrittäjät nosta palkkaa vaan esimerkiksi osinkoja. Kuva: Jarno Mela

    Yrittäjien eläkemaksujen perusteena oleva työtulo lasketaan nyt siten, että työtulo on määriteltävä sille tasolle, mitä työntekijän palkkaaminen maksaisi yrittäjän tilalle. Määritelmä on monimutkainen. Sen tueksi on otettu lakiuudistukseen mediaanipalkka, johon yrittäjän tuloa verrataan.

    Sekä eläkemaksujen nostaminen että yrittäjän tulon vertaaminen palkansaajien mediaanipalkkoihin herättää suurta vastustusta yrittäjissä ja etenkin pienyrittäjissä.

    ”Hallitus on naamioinut YEL-uudistuksen huoleksi, että pienituloiset yrittäjät eivät saa kunnollista eläketurvaa, mikä pitää kyllä paikkaansa. Mutta ei se auta, että pakotetaan maksamaan enemmän. Koko järjestelmä pitäisi uusia”, pienyrittäjä Liisa Hanén sanoo.

    Hän pelkää, että jatkossa eläkeyhtiö laskee yrittäjien työtulon suoraan palkansaajan mediaanipalkan tasolle, vaikka pienyrittäjät tienaavat huomattavasti palkansaajia vähemmän.

    ”Kyselymme mukaan 45 prosentilla yrittäjistä ei ole varaa maksaa riittävästi YEL-maksuja”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

    Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen moittii YEL-uudistuksen ajankohtaa, koska yrittäjillä on ollut vaikeaa jo korona-aikana eikä hintojen nousu Ukrainan sodan myötä ole parantanut tilannetta.
    Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen moittii YEL-uudistuksen ajankohtaa, koska yrittäjillä on ollut vaikeaa jo korona-aikana eikä hintojen nousu Ukrainan sodan myötä ole parantanut tilannetta.  Kuva: Jarkko Sirkiä

    Lain esittelijä, sosiaali- ja terveysministeriön neuvotteleva virkamies Kirsi Terhemaa rauhoittelee yrittäjiä.

    ”Ei työtulo perustu lakiesityksessä vain mediaanipalkkaan. Eläkeyhtiöiden on otettava huomioon yrittäjien selvitys yritystoiminnasta, liiketoiminnan laajuus ja esimerkiksi osa-aikaisuus tai kausiluonteisuus”, Terhemaa sanoo.

    YEL-maksut koskevat muita yrittäjiä paitsi maatalousyrittäjiä, jotka ovat MYEL-maksujärjestelmän piirissä. Yrittäjät järjestävät 6. syyskuuta eduskuntatalon portailla lakiuudistusta vastustavan mielenosoituksen.