
Luvassa selkenevää ja kylmenevää − taivas aukeaa Lapista alkaen
Lauha ja kostea etelälounainen ilmavirtaus kääntyy luoteiseksi ja kylmempää ilmaa virtaa koko Suomeen. Etelässä plusasteet sinnittelevät pisimpään ja saattaapa lounaisin Suomi säästyä pakastumiselta vielä tämän kylmänhenkäyksen aikana.Harmaa tihkusadesää on tämän päivän jälkeen väliaikaisesti ohitse. Lauhaa ilmamassaa on aluksi Etelä-Suomessa ja osin maan keskiosassa, jossa säärintama erottaa ilmamassat toistaan. Rintaman pohjoispuolella lännen ja luoteen välinen tuuli tuo kylmempää ilmaa. Maanantaipäivästä tulee jo selvästi edellispäiviä viileämpi, +5 astetta ylittyy enää lounaassa.
Lunta on yön aikana satanut maan pohjoisosaan paikoin muutama senttimetri ja pakkanen kiristyi Muoniossa 13 asteeseen. Kylmään rintamaan liittyviä vesi- ja tihkusateita tulee päivällä Vaasan seudulta Joensuuhun yltävällä kapealla vyöhykkeellä. Illaksi ja ensi yöksi pisaroinnit siirtyvät maan eteläosan päälle. Pohjois-Lapissa voi tulla pitkin päivää lumikuuroja. Merkittävin sääilmiö on sään selkeneminen, kun taivas aukeaa Lapista alkaen. Aivan koko maahan ilmiö ei yllä, vaan lounaisimmassa kolkassa aurinko jäänee pilvikerroksen taakse maanantainakin.
Tiistain vastaisena yönä ilmavirtaus kääntyy jälleen etelänpuoleiseksi, sää pilvistyy ja lauhtuu uudestaan. Sateitakin saapuu, ensimmäisenä länsirannikolle ja Oulun seudulle, illalla laajemmallekin Pohjois-Pohjanmaalle, Kainuuseen ja Etelä-Lappiin. Näillä alueilla sateet näyttäisivät tulevan pääosin lumena.
Tiistain vastaisena yönä ilmavirtaus kääntyy jälleen etelänpuoleiseksi, sää pilvistyy ja lauhtuu uudestaan. Kuva: Ilmatieteen laitosSeuraavina öinä alimmat lämpötilat laskevat lähes koko maassa nollan alapuolelle, ainoastaan etelärannikon tuntumassa saatetaan pysytellä plussalla. Lapissa voimakas tuuli hillitsee ensi yönä kireimpiä pakkasmittarilukemia, mutta iholla pakkanen tuntuu tuulen tuiverruksessa erittäin purevalta.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

