Komissaarit uudesta EU:n maatalouspolitiikasta: "Vähentää byrokratiaa ja lisää joustavuutta"
Uusi politiikka tulee voimaan mahdollisesti vasta 2024. Lakiehdotuksia odotetaan ensi kesänä.
Maatalouskomissaari Phil Hogan painotti uudessa politiikassaan maatalouden merkitystä ilmastonmuutoksen torjunnassa. Kuva: Kimmo HaimiMaatalouskomissaari Phil Hogan esitteli ensimmäisen suunnitelman EU:n yhteisestä maatalouspolitiikasta (common agriculture policy, cap) seuraavalle seitsemän vuoden kaudelle tänään Brysselistä.
"Tänään on tärkeä päivä EU:n viljelijöille ja eurooppalaisille", Hogan sanoi uuden capin julkaisutilaisuudessa.
Komissaari Hogan sanoi uuden politiikan merkittävimmän uudistuksen liittyvän järjestelmän yksinkertaistamiseen. Se antaa jäsenmaille vapaat kädet muodostaa omat politiikkansa.
"Suomella ja Kreikalla ei voi olla samoja tapoja maatalouden harjoittamiseen. Yksi malli ei sovi kaikille jäsenmaille, siksi haluamme, että jäsenmaat tekevät oman suunnitelmansa, jotka komissio hyväksyy. Komissio valvoo, että tulokset toteutuvat."
Uudella capilla halutaan vaikuttaa biotalouden, tutkimuksen ja innovaatioiden kasvuun Euroopassa. Komissio lupaa eurooppalaisille vahvoja ruokamarkkinoita ja maataloustuotteiden viennin vahvistumista, ympäristöä unohtamatta. Nykyinen viherryttämisjärjestelmä sellaisenaan loppuu.
"Maatalouden on tehtävä osuutensa ilmastotoimissa. Haluamme lisätä ympäristötoimien kunnianhimoa, esimerkiksi nykyinen viherryttämisjärjestelmä on turhan monimutkainen, ja se täytyy laittaa uuteen uskoon. Jäsenmaat saavat nyt päättää omista toimistaan entistä enemmän", Hogan sanoo.
Myös komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen uskoo, että politiikka yksinkertaistuu uuden politiikan myötä. Tarve uudistukselle on suuri.
"Cappia täytyy muuttaa. Uusi maatalouspolitiikka vähentää byrokratiaa, lisää tutkimusta ja innovaatioita ja sekä joustavuutta", Katainen sanoo.
"Komissio päättää sen, mitä tehdään, ja se, miten tehdään, on jäsenmaista kiinni", Katainen sanoo.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
