Vihainen peto-keskustelu huolettaa
Yleinen mielipideilmaston muuttuminen aggressiivisemmaksi on syy metsästyskeskustelun jyrkkään kahtiajakautumiseen, sanoo maa- ja metsätalousministeri Jari Koskinen.
Hänen mielestään tavalliset suomalaiset eivät koe perusteetonta petokauhua.
Jari Koskinen kertoi huolestaan keskustelun muuttumisesta aggressiiviseksi Huvustadsbladetissa sunnuntaina. Hänen mukaansa myös metsästyskeskustelussa näkyy tapa ivailla ja uhkailla sosiaalisessa mediassa.
Kunnioitus ihmisiä ja heidän mielipiteitään kohtaan on vähentynyt.
Ministeri ymmärtää marjastajien ja sienestäjien pelon suden tai karhun liikkuessa lähimetsissä.
Myös vanhempien huoli lapsistaan on perusteltua.
Koskinen sanoo 99 prosentin suomalaisista kuuluvan niihin, joiden mielestä pedot kuuluvat Suomen luontoon, mutta nimenomaan luontoon, ei pihoille.
Hänen mukaansa petopolitiikka on tasapainoilua.
Toisessa vaakakupissa painaa petojen säilyminen luonnossa, toisessa taas ihmisten oikeus normaaliin elämään ja turvallisuuteen.
Mikä tahansa kaatolupien määrä onkin, aina niitä myönnetään jonkun mielestä liian vähän ja jonkun mielestä liikaa.
Ilvesten kaatolupien lisäämistä Koskinen perustelee sillä, että tavoite on pitää populaatio järkevällä tasolla.
Hänen mukaansa kaatolupia ei myönnetä vain siksi, että metsästäjille jäisi enemmän saalistettavaa. Kokonaisuus ratkaisee.
HANNA SALONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
