Lumipyry saattelee presidentti Niinistön toiselle kaudelle
Maan keskiosissa pakkasta on perjantaina kymmenkunta astetta. Lapissa joillakin alueilla on kymmenen astetta kylmempää.Presidentti Sauli Niinistö aloittaa toisen virkakautensa huomenna lumisessa säässä. Tänään illalla maata lähestyy matalapaine, joka parkkeeraa yön aikana pääkaupunkiseudun ylle. Matalapaine tuo mukanaan sankan lumisateen.
"Alkuun se on vähän heikompaa sadetta, mutta kun tuuli samalla voimistuu, niin se on aika pöllyävää lunta, mikä varmasti vaikuttaa ajomukavuuteen. Sankemmin alkaa pyryttää aamuyöllä", kertoo meteorologi Jesse Heikkilä.
Lumipyry etenee Lounais-Suomesta kohti pääkaupunkiseutua. Lumikertymä torstain aikana on paikoin Etelä-Suomessa jopa parikymmentä senttiä.
Ylihuomisen laaja lakko sekoittaa pahasti julkisen liikenteen. Vilu ei mielenosoituksessa kuitenkaan tule, sillä lämpötila kipuaa Helsingissä nollan tuntumaan.
"Lumikuuroja voi päivän aikana tulla. Lämpötila on nollassa, ehkä jopa hieman plussan puolella. Mereltä tuulee jonkin verran, mutta ei kovin kovaa. Jonkin verran se varmasti viilentää kun ollaan nollan tuntumassa, mutta ei nyt ihan hurjasti", Heikkilä jatkaa.
Maan keskiosissa pakkasta on perjantaina kymmenkunta astetta. Lapissa joillakin alueilla on kymmenen astetta kylmempää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

