Työministeri Haatainen: Huoltovarmuuskeskuksen johtaja pyytänyt eroa – ero astuu voimaan välittömästi
Haatainen on nimennyt valtiotieteiden maisteri, johtaja Janne Känkäsen väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi huomisesta alkaenHuoltovarmuuskeskuksen johtaja Tomi Lounema on pyytänyt eroa tänään, kertoi työministeri Tuula Haatainen (sd.) tiedotustilaisuudessa. Haataisen mukaan Louneman ero astuu voimaan välittömästi.
Työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen mukaan Louneman irtisanoutumisen syynä on viime päivinä laajasti julkisuudessa olleiden hengityssuojainhankintojen puutteellinen menettely ja siitä seurannut luottamuspula.
Huoltovarmuuskeskus tilasi Kiinasta suojavarusteita pikavippiyhtiöitä pyörittäneeltä liikemieheltä Onni Sarmasteelta ja kauneusalan yrittäjältä Tiina Jylhältä. Varusteiden laatu ei vastannut odotuksia.
Haataisen mukaan normaalia huolellisuusvelvoitetta ei ole suojavarusteissa noudatettu. Tapahtuneet virheet olisivat kohtuuvarmuudella olleet vältettävissä.
Huoltovarmuuskeskuksen hallituksen puheenjohtaja kertoo, että suojavarusteostoista on käynnistetty ulkoinen tarkastus. Myös sisäistä tarkastusta on vahvistettu.
Aiemmin tänään pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoi, ettei Huoltovarmuuskeskuksen johtaja enää nauti hänen luottamustaan.
Haatainen on nimennyt valtiotieteiden maisteri, johtaja Janne Känkäsen väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi huomisesta alkaen siihen asti, että valtioneuvosto nimeää uuden toimitusjohtajan. Känkänen on työ- ja elinkeinoministeriön EU- ja kansainvälisten asioiden johtaja, jonka työ- ja elinkeinoministeriö oli 7. huhtikuuta määrännyt siirtymään tilapäisesti Huoltovarmuuskeskukseen tukemaan sitä kriittisten suojavälineiden hankinnoissa.
Lue lisää aiheesta:
Huoltovarmuuskeskus osti hengityssuojaimia reilusti nykyistä markkinahintaa kalliimmalla
Kiinan Suomen-suurlähetystö haluaa lisätietoja pieleen menneestä hengityssuojainkaupasta
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


