Ukkosen jäljiltä tulipaloja ja sähkökatkoja
Ukkonen on katkaissut sähköt noin 10 000:sta taloudesta eri puolilla Pirkanmaata, Hämettä ja Keski-Suomea. Satakunnassa salaman sytyttämä palo tuhosi maatilan neljä rakennusta.Pirkanmaalla sähköttä on tällä hetkellä noin 6 000 asiakasta, Keski-Suomessa noin 2 200 ja Itä-Hämeessä 1 600.
Vikoja ja sähkökatkoja paikannetaan parhaillaan. Elenialta kerrotaan vikojen korjauksen alkavan heti, kun maastoon lähteminen on turvallista.
Ulvilassa Satakunnassa salama sytytti palamaan neljä rakennusta maalaistalon pihapiiristä, kerrotaan pelastuslaitokselta.
Pihasta paloi saunarakennus, vilja- ja puutavaravarasto, vanha navetta ja aitta. Palokunnan saavuttua paikalle rakennukset olivat jo tulessa. He estivät palon leviämisen päärakennukseen.
Palaneet rakennukset olivat 1900-luvun alusta.
Päärakennus oli asuttu. Ilmoituksen tulipalosta teki naapuri.
Ilmatieteen laitos on arvioinut, että tänään koetaan ehkä kesän tähän asti kovimmat ukkoset.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

