Kansalliset päätökset halutaan säilyttää
Kansallisen päätäntävallan menettäminen monikansallisille yrityksille oli yleisin huoli, josta EU-komissio sai palautetta Yhdysvaltain kauppasopimusneuvotteluja (TTIP) koskien. Komissio järjesti kuulemisen viime kesänä suurta epäluuloa herättäneestä investointisuojasta, joka halutaan osaksi mahdollista TTIP-sopimusta.
Investointisuojajärjestelmää pidetään yleisesti ottaen tarpeellisena, kunhan se toimii avoimin säännöin ja eettisesti korkean yritysvastuun mukaan.
Palautetta tulvi riitojenratkaisusta. Siihen on TTIP:ssä kaavailtu erillistä lautakuntaa, joka koottaisiin tapauskohtaisesti lainoppineista. Tämä pelättiin johtavan siihen, että vain suuryrityksillä olisi varaa kiistojen selvittelyyn. Mahdollisuutta valittaa riitalautakunnan päätöksistä kaivattiin myös yleisesti.
Toisaalta kannatusta sai se, että mahdolliset kiistat käsiteltäisiin kansallisissa tuomioistuimissa.
Komissio sai lähes 150 000 vastausta. 97 prosenttia tuli kolmesta maasta: Britanniasta, Itävallasta ja Saksassa, joissa sopimukseen kriittisesti suhtautuvat kansalaisjärjestöt jakoivat verkossa valmista vastauspohjaa.
Muista EU-maista kertyi vastauksia noin 3 000 kansalaiselta ja 450 ryhmältä, joihin kuului muun muassa etu- ja kuluttajajärjestöjä sekä tutkijoita.
KAIJALEENA RUNSTEN
Palautetta
tulvi riitojenratkaisusta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
