SEL: Kuluttajan oltava tarkkana leipähyllyllä
Suomen Elintarviketyöläisten Liitto (SEL) kehottaa kuluttajia olemaan tarkkana leipähyllyllä, jotta ostoskoriin ei vahingossa mene tuontileipää.
SEL sanoo tiedotteessaan, että ulkomailta tuotuja leipomotuotteita pestään kotimaiseksi eli niitä myydään kotimaisuusmielikuvalla.
Esimerkiksi Vaasan Isoäidin pitkot ja Saarioisten täytetyt Eväs-leivät ovat tuontituotteita Baltiasta, SEL kertoo.
Liitto huomauttaa myös, että kaupoissa paistetut leipomotuotteet eivät välttämättä ole kotimaisia.
”Kuluttajan kannattaa aina tarkistaa, onko leipä tai leivonnaiset leivottu itse jauhoista paikan päällä kaupassa. Jos kyseessä on pelkkä paistopiste, jossa ei itse leivota, kannattaa kysyä, missä maassa raakapakasteet on valmistettu. Ne ovat nykyisin liian usein ulkomaista alkuperää”, SEL:n liittopuheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen sanoo.
Leipuriliitto arvioi torstaina, että tuonnin osuus leipomotuotteiden markkinoista on tällä hetkellä jo jopa 20 prosenttia.
”Ostamalla kotimaisia leipomotuotteita, varmistamme, että meillä on jatkossakin tuoretta leipää kaupoissa ja leipomoalan työpaikkoja ympäri Suomea”, Kuntonen toteaa.
TUURE KIVIRANTA
SEL:n vetoomus, jolla suomalaisia yrityksiä vaaditaan luopumaan
elintarvikkeiden kotimaiseksi
pesusta, on osoitteessa
www.kotimaistaruokaa.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
