Keksin aamupuuroon täydellisen lisukkeen, joka pitää nälän poissa tunteja ja tekee puurosta lähes jälkiruoan
Ravitsemustieteilijä ei ehkä ilahtuisi nähdessään aamupalani, kirjoittaa Janica Pörhönen kolumnissaan.Olen vuosia aloittanut aamuni puurolla. Kun kulhoon lisää esimerkiksi marjoja, hedelmää, siemeniä tai pähkinöitä, lautasella on monipuolinen aamiainen.
Tänä syksynä arjen taas käynnistyessä halusin vaihtelua aamuihin ja palasin lapsuuden herkkuuni, jota sain isovanhempieni luona.
Nyt kaadan puuroon lorauksellisen kuohukermaa marjojen päälle.
En sekoita kermaa puuroon kiehumisvaiheessa vaan lisään sen lisukkeeksi puuron päälle. Kerma puuron lisukkeena toki lisää annoksen energiamäärää, mutta uudesta aamupalastani on ollut enemmän hyötyä kuin olisin uskonut.
Ensinnäkin kermainen puuro pitää nälkää loitolla pidempään. Tätäkin tekstiä kirjoittaessani aamupalasta on aikaa jo melkein viisi tuntia. Nyt tosin alkaa olla jo nälkä, mutta ei kiljuva sellainen. Uskon, että päivittäinen energiansaantini jää myös aiempaa pienemmäksi, sillä loppupäivänä ei tee juuri herkkuja mieli.
Loppupäivänä ei tee juuri herkkuja mieli, kun aloittaa aamunsa herkulla.
Kermainen puuro on luksusta, joka antaa ihanan alun kiireisille päiville. Tuntuu kuin jokainen päivä alkaisi juhla-aterialla.
Nykyinen aamupalani menisi varmasti jälkiruoasta. Ravitsemustieteilijä ei ehkä ilahtuisi nähdessään aamupalani.
Herkkua aamupalalla -perinne ei ole kuitenkaan kaukaa haettua. Esimerkiksi italialainen aloittaa aamunsa perinteisesti cappuccinolla ja cornetolla eli croissantilla. Cornetto saattaa kätkeä sisäänsä esimerkiksi nutellaa, vaniljakreemiä, pistaasitäytettä tai aprikoosihilloa. Italialaisille ruoka on lähes pyhää ja suuri nautinto.
Yllättävästi italialaiset ovat tilastollisesti kuitenkin EU-maiden yksi hoikimmista kansoista siitä huolimatta, vaikka aamupala on makea. Samoin on ranskalaisten osalta. Suomalaiset ovat tunnetusti Euroopan yksi lihavimmista kansoista.
Toki lihavuuden vähäisyyttä Italiassa selittää varmasti enemmän esimerkiksi Välimeren ruokavalio, tuoreet raaka-aineet ja pitkän kaavan mukaan syöminen läheisten kanssa.
Kirjoittaja on MT:n toimittaja.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





