Sen jälkeen kun kokeilin tätä sämpyläreseptiä, tyhjät leipähyllyt eivät tunnu missään
Yön yli -sämpylät lienevät tuttu monille. Jos eivät, niin nyt kannattaa kääntää uusi uunipelti elämässä.
Mustat täplät ovat kuivattuja karpaloita, joita laitan toisinaan sämpylätaikinaan. Kuva: Jarmo HankivaaraOnko teillä koskaan tullut huijarimainen olo keittiössä? Teette jotain niin maukasta, että kaikki ovat myytyjä ja teitä pidetään maailmanluokan leipurina tai kokkaajana. Tiedätte kuitenkin, että homma on simppeli ja onnistuisi keneltä vain.
Minulla on tuo tunne aina, kun leivon yön yli -sämpylöitä. Illalla taikinan tekoon palaa 5–10 minuuttia ja aamulla paistamiseen vartti lisää. Epäonnistuminen on vaikeaa. Kerrataan nyt vielä, vaikka ohjeita löytyy helposti netistä.
Lämmitä ensin 5 dl vettä tai maitoa ja sekoita hiiva. Sekaan 2 tl suolaa ja loraukset hunajaa tai siirappia sekä ruokaöljyä.
Jauhoja voi vaihdella maun tai sen mukaan, mitä kaapissa on. Tärkeintä, että saa raavittua kasaan aineksia 10 dl.
Vaivata ei saa. Taikinan pitää pysyä löysänä.
Itse laitan noin 1 dl kaurahiutaleita ja loput 9 dl sämpylä- ja vehnäjauhoja jossain suhteessa. Joskus sämpyläjauho on ollut lopussa, ja olen laittanut jopa 3 dl kaurahiutaleita ja 7 dl vehnäjauhoja. Toimii sekin.
Nyt päästään ytimeen. Jauhot pitää sekoittaa vaikkapa lusikalla, mutta vaivata ei saa. Taikinan pitää pysyä löysänä.
Kansi tai vaikka lautanen taikinakipon ja jääkaappiin yöksi. Aamulla uuni 250 asteeseen ja kauhot lusikalla sopivia paloja leivinpaperin päälle pellille. Ne ehtivät hieman turvota pellillä, kun uuni lämpenee. Lopuksi paista uunissa noin 15 minuuttia.
Kaksi asiaa ratkaisee lopputuloksen: kuuma uuni ja vetelä taikina. Pinnasta tulee sopivan rapsakka ja sisuksesta pehmeä – ja sinusta huijari.
Kolumnin kirjoittaja on MT:n toimittaja.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








