Puunostajat hakevat kesäkorjuukelpoisia harvennusleimikoita
Tukin osto on vähentynyt kymmeneksellä, mikä näkyy myös kantohinnoissa.Puukauppa on käynyt keväällä lähes viimevuotiseen tahtiin. Tällä hetkellä ostajia kiinnostavat etenkin kesäkorjuuseen sopivat harvennusleimikot.
"Alkuvuoden puukauppa on käynyt odotusten mukaan. Teollisuus on kasvattanut kuitupuun ostoa ja hakkuita", toteaa tutkimuspäällikkö Erno Järvinen MTK:sta.
Myös tukin käyttö on kasvanut lievästi. Samaan aikaan sahat ja vaneritehtaat ovat purkaneet pystyvarastojaan, joten tukin kysyntä on laskenut.
Teollisuus on ostanut tukkia noin 10 prosenttia viimevuotista vähemmän. Se näkyy myös kantohinnoissa.
Kuitupuun kysyntä on vastaavasti noussut. Kuitupuun hakkuut yksityismetsistä kasvoivat kevätkaudella 13 prosenttia.
"Tämä on odotettua. Äänekosken uusi biotuotetehdas käy nyt täysillä."
Kuitupuun hyvä kysyntä kohdistuu nyt kesäkorjuukelpoisiin leimikoihin.
"Samalla kannattaa muistaa puukaupan kilpailutus ja korjuunvalvonta. Harvennushakkuilta kertyy merkittäviä määriä tukkia, jos puut otetaan tarkkaan talteen."
Hankintapuun hinta on pitänyt kantohintoja paremmin. Järvisen mukaan metsänomistajien kannattaa harkita harvennusleimikoiden teettämistä metsänhoitoyhdistyksen korjuupalveluna.
Näin etenkin, jos metsävähennystä on käyttämättä.
Kuitupuun hyvästä kysynnästä huolimatta puukaupassa on meneillään suvantovaihe. Siihen osasyynä on tuonnin kasvu.
Alkutalven perusteella puuntuonti on kasvanut lähes kolmanneksen. Pääosa tuonnista on koivukuitupuuta ja haketta.
Pitemmällä tähtäyksellä puunkysyntä saattaa edelleen parantua. Pelkästään Metsä Groupin Kemiin suunnittelema jättimäinen biotuotetehdas ja Rauman saha kasvattaisivat puunkäyttöä kuudella miljoonalla kuutiolla.
"Investointihankkeet odottavat edelleen lopullista päätöstä. Metsänomistajat voivat silti alkaa valmistautua niihin hoitamalla taimikkonsa ja nuoret metsänsä kuntoon."
Metsien hyvällä kasvukunnolla metsänomistajat torjuvat myös hyönteistuhoja. Keväällä etenkin vanhoja kuusikoita kannattaa tarkkailla kirjanpainajien iskujen varalta.
Keski-Euroopassa hyönteistuhot ovat jälleen kerran ryöstäytymässä käsistä. Esimerkiksi Tsekin tasavallassa kirjanpainajat ovat tuhonneet kuusikoita enemmän kuin maan vuosittaisen hakkuumäärän verran.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
