Stora Enso saa Junnikkalan, kilpailuvirasto hyväksyi yrityskaupan
Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan kauppa ei aiheuta kilpailuongelmia.Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on hyväksynyt Stora Enson ja Junnikkalan yrityskaupan ilman ehtoja.
KKV selvitti, millaisia kilpailuvaikutuksia yrityskaupalla on etenkin tukkipuun hankintaan osapuolten hankinta-alueilla. Viraston arvion mukaan yrityskauppa ei aiheuta kilpailuongelmia.
Stora Enso kertoi lokakuussa 2024 hankkivansa saha- ja jalostusyhtiö Junnikkalan koko osakekannan. Junnikkalalla on kolme sahaa. Ne sijaitsevat Kalajoella, Oulussa ja Oulaisissa. Stora Ensolla on puolestaan saha Veitsiluodossa ja kartonkitehdas Oulussa.
Hyvin pian kaupan julkistamisen jälkeen muun muassa paikalliset metsänomistajat ja metsänhoitoyhdistykset kertoivat huolensa kilpailun mahdollisesta vähenemisestä, koska markkinoilta poistuu yksi merkittävä puunostaja.
KKV selvitti jatkokäsittelyssä tarkemmin erityisesti sitä, miten kauppa vaikuttaa tukkipuun hankintamarkkinoihin Stora Enson Veitsiluodon sahan ja Junnikkalan Oulun sahan hankinta-alueilla.
”Yrityskauppavalvonnalla varmistetaan, että markkinat eivät yrityskaupan seurauksena keskity haitallisesti. Ennen kaupan hyväksymistä oli siksi tärkeää varmistaa, että puun hankinnan markkinoille jää riittävästi kilpailua”, yrityskauppavalvonnan johtaja Sanna Syrjälä kertoo KKV:n tiedotteessa.
KKV:n selvitysten perusteella osapuolten yhteinen markkinaosuus pysyy maltillisena yrityskaupan jälkeen ja alueella on jatkossakin useita kilpailevia puunostajia.
”Osapuolten markkinavoimaa hillitsee myös se, että kilpailevat puunostajat voivat laajentaa hankinta-alueitaan, mikäli tukkien hinnat laskisivat”, KKV tiedotteessa todetaan.
Lisäksi KKV huomioi, että osapuolten raaka-ainetarpeet ja puunhankintastrategiat eroavat toisistaan.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat










