Saija Huuskonen siirtyy Metsähallitukseen kehittämään metsänhoitoa
Sekametsien kasvatukseen erikoistuneen Huuskosen tehtäviin kuuluvat muun muassa metsänhoitomenetelmien kehittäminen sekä neuvonta ja kouluttaminen.
Saija Huuskonen on Metsähallitus Metsätalous oy:n uusi metsänhoidon kehityspäällikkö. Kuva: MetsähallitusMetsähallitus Metsätalous oy:n metsänhoidon kehityspäälliköksi on valittu MMT, metsänhoidon dosentti Saija Huuskonen.
Maaliskuussa aloittava Huuskonen siirtyy Metsähallitukseen Luonnonvarakeskuksesta johtavan tutkijan tehtävästä.
Viime vuosina hänen tutkimusaiheensa ovat liittyneet vahvasti sekametsiin, puulajikirjon lisäämiseen sekä metsien kasvuun vaikuttaviin tekijöihin.
”Metsänhoito on keskeisessä roolissa, kun ajatellaan metsiin liittyviä erilaisia tavoitteita ja niiden yhteensovittamista sekä ilmastonmuutoksen vaikutuksia”, Huuskonen toteaa Metsähallituksen tiedotteessa.
Huuskosen tehtäviin kuuluvat muun muassa metsänhoitomenetelmien kehittäminen sekä neuvonta ja kouluttaminen. Lisäksi hän tekee yhteistyötä sidosryhmien ja tutkimusyhteisöjen kanssa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






