MT:n seurantakoivikko kurkottelee jo kuudetta metriä
Pöytyäläisen Risto Välilän koivikko näyttää selvinneen nelijalkaisten tuhoilta.
Risto Välilä mittaa koivuja omatekoisella viiden metrin mittakepillään. Seurantametsä kasvaa noin metrin vuosivauhdilla. Kuva: Jaana KankaanpääVuosi on vierähtänyt Maaseudun Tulevaisuuden seurantametsässä, ja puut ovat jälleen noin metrin pidempiä.
Metsänomistaja Risto Välilä, 77, sukeltaa koivikkoon ja asettaa viisimetrisen mittakepin puun viereen.
Koivu ja keppi ovat kutakuinkin samanmittaiset.
Mittaamme puita sieltä täältä ja kaikki valtapuut ovat viiden metrin tietämillä. Koivikko kasvaa siis edelleen noin metrin vuodessa.
Samaan aikaan istutetut havupuiden taimet viereisillä kuvioilla jäävät jo pahasti jälkeen.
Kuusentaimet eivät vielä ole yltäneet miehenmittaiseksi vaan taistelevat vattua vastaan.
Parimetrinen männikkö näyttää varsin hyväkasvuiselta, vaikka paikoin latva on napsaistu poikki. Alueella on runsaasti peuroja.
Vielä viime vuonna koivikko oli suojattu keltaisella muovinauhalla. Nyt Välilä on ottanut peloteaidan pois. Koivikko näyttää selvinneen nelijalkaisten tuhoilta.
”On ollut hyviä talvia, kun eivät ole olleet kauhean lumisia. Koivu on herkkä painumaan latvasta”, Välilä toteaa.
Seurantametsä sijaitsee vajaan kilometrin päässä Välilän kotitalolta, joten hän seuraa puuston kasvua usein.
”Jos ei joka päivä, niin joka toinen”, hän hekottaa.
Matka taittuu polkupyörällä ja mukana kulkee usein raivausveitsi, jolla voi siistiä männyntaimikkoa.
Varsinaista taimikonhoitoa hän ei koivikossa katso vielä tarpeelliseksi.
Välilä istutti koivikon neljä vuotta sitten. Tapani-myrsky vuoden 2011 lopulla oli kaatanut alueelta järeää kuusikkoa.
”Tässä on nyt kymmenen hehtaarin aukko. Tammikuussa hakattiin, mitä myrskyltä jäi”, Välilä kertoo.
Puupino odottaa haketusta. Hake päätyy pojan perheen lämmitystarpeisiin.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
