Suuri karhu tallentui riistakameraan Huittisissa ‒ ”Olin ihan ällikällä lyöty”
Viimeksi alueella havaittiin karhu vuosi sitten.
Isokokoinen karhu vieraili Harri Lammin riistakameran lähellä Huittisten Suttilassa lauantaina. Kuva: Harri Lammin riistakameraSuurikokoinen karhu näkyi riistakameran kuvassa Huittisten Suttilassa lauantaina alkuillasta.
Karhun näkeminen kuvissa yllätti niitä tarkastelleet Harri Lammin ja Juhani Forman.
”Olin ihan ällikällä lyöty. Kuvissa näkyy useimmiten peuroja, jonkin verran hirviä, mäyriä ja joskus ilveksiä ja supeja”, Lammi kertoo.
”Olihan se hienokin nähdä, mutta hätkähdyttävä myös.”
Lammi ei ole vielä käynyt paikalla tutkimassa, näkyykö siellä jälkiä. ”Aion kyllä mennä, mutta en halunnut mennä heti havainnon jälkeen.”
Karhuhavainnosta kertoi ensin paikallislehti Lauttakylä.
Riistakamera sijaitsee muutaman sadan metrin päässä lähimmästä asutuksesta. Huittisten keskustaan matkaa on noin kahdeksan kilometriä.
Luonnonvarakeskuksen riistahavainnot-sivustolle on kirjattu seudulta vain yksi karhuhavainto kahden kuukauden aikana.
Aivan tavatonta karhun havaitseminen Huittisten seudulla ei kuitenkaan ole.
Petoyhdyshenkilö Heikki Kulmala Ala-Satakunnan riistanhoitoyhdistyksestä kertoo, että viime vuonna samaan aikaan alueella tehtiin yksi tai kaksi havaintoa karhusta.
Kulmalan mukaan Satakunnan alueella on kaikkiaan noin 5-10 karhua ja pentueita syntyy silloin tällöin. Karhut liikkuvat isolla alueella, ja havaintoja niistä tehdään enemmän maakunnan pohjoislaidalla.
”Täällä on paljon peltoja, joten karhut tulevat helposti nähdyksi.”
Kulmala on nähnyt riistakameran kuvan. Sen perusteella ei kuitenkaan pysty kertomaan, onko kyseessä uros vai naaras. Tassun jäljestä sen olisi voinut päätellä, mutta sellaista ei kyseisen karhun jättämänä toistaiseksi ole nähty.
Kulmalan mukaan uroskarhut vaeltavat naaraita enemmän.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



