Metsä-vientipiristymässä
Metsäteollisuuden tuotteita vietiin ulkomaille syyskuussa 0,96 miljardin euron arvosta. Vienti vilkastui kesän kuukausista selvästi. Edellisvuodesta vienti piristyi neljä prosenttia.
Tammi–syyskuussa metsäteollisuuden tuotteita vietiin 8,40 miljardin euron arvosta. Kasvua oli kaksi prosenttia viime vuodesta. Aiempien vuosien keskiarvoon riittää silti kirittävää.
Metsäntutkimuslaitoksen mukaan eniten tänä vuonna on kasvanut sahatavaran ja vanerin vienti. Havusahatavaran vientihinnat olivat syyskuussa 5–7 prosenttia korkeampia kuin edellisvuonna keskimäärin.
Myös massan vienti on kasvanut. Massasta metsäteollisuus on saanut viisi prosenttia viimevuotista parempaa hintaa.
Metsäteollisuuden tärkein tuote on edelleen paperi, jonka osuus viennistä on 40 prosenttia. Taantuma on johtanut paperin ylitarjontaan, mikä on vaikeuttanut hintojen puolustamista ja vähentänyt vientiä.
Syyskuussa aikakauslehtipaperista maksettiin samoja hintoja kuin kesällä. Päällystämättömän hienopaperin hinta oli viimevuotista heikompi, mutta päällystetystä hienopaperista maksettiin enemmän kuin vuoden alussa.
Paperiteollisuuden pelastajaksi on nousemassa kartonki. Sen osuus metsäteollisuuden viennistä on kivunnut vajaaseen viidennekseen.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
