Sahojen varastot kasvavat
Rakentamisen hyytyminen Euroopassa on vähentänyt sahatavaran kysyntää.Sahojen varastot ovat lähteneet selvään kasvuun. Se johtuu rakentamisen hidastumisesta sekä Suomessa että koko Euroopassa.
Sahatavaran varastot ovat kovassa kasvussa. Asiasta kertoi Suomen Sahojen toimitusjohtaja Kai Merivuori Etelä-Suomen metsänomistajien liiton kokouksessa Mäntsälässä.
Merivuoren mukana sahojen tilauskanta erittäin lyhyt, noin neljä viikkoa. Kun talous pyörii normaalisti, tilauskannat ovat useamman kuukauden pituisia.
"Eurooppa on hitaan kasvun ja kooman rajoilla. Ruotsin ja Saksan sahat pitävät yllä ylitarjontaa, joten kauppoja tehdään hyvin lyhyillä toimitusajoilla."
Merivuoren mukaan sahojen tuotannonrajoitukset ovat myöhässä. Ne käyvät tappioilla ja niiden kustannukset kasvavat, siksi talvesta tulee vaikea.
"Euroopan notkahtanutta kysyntää on onneksi saatu korvattua toimituksilla Pohjois-Afrikkaan. Siellä on rahaa ja kasvava väestö, mikä pitää yllä sahatavaran menekkiä."
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



