Nielurajoitin katiskoihin Saimaan norppavesillä
Norpan pääsyn katiskaan estäviä nielurajoittimia saa nyt myös Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon norppavesille.
Nippusiteillä katiskan nieluun kiinnitettävä rajoitin estää etenkin norpan poikasen eli kuutin tunkeutumisen katiskaan.
Löysä- ja leveänieluiset katiskat ovat kiellettyjä pyyntivälineitä norppien keskeisillä esiintymisalueilla.
Viime vuonna Suomen luonnonsuojeluliitto jakoi noin 3 500 ilmaista nielurajoitinta, tänä vuonna on tarkoitus jakaa ainakin 5 000.
Yhteistyökumppaneina ovat maakunnalliset osuuskaupat. Lista nielurajoittimien jakopisteistä on nettisivulla www.sll.fi/saimaannorppa.
Keväiset kalastusrajoitukset tulevat voimaan ensi maanantaina 15.4.
Samana päivänä alkaa luonnonsuojeluliiton Kalasta oikein katiskalla -kampanja ja jatkuu elokuun loppuun asti.
Suomen luonnonsuojeluliitto suosittelee käyttämään katiskoissa nielurajoittimia ja välttämään verkkokalastusta koko Saimaan alueella, vaikka saimaannorppa pesii rajoitetulla alueella.
Norpan sisäänpääsyn estävien katiskoiden osuus kaikista tarkastetuista katiskoista on vuosien 2011 ja 2012 välillä laskenut 50 prosentista noin 30 prosenttiin.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
