Eräleiri on erilainen kesäleiri
Ampumista opetellaan kädestä pitäen. Taisto Heikkinen ohjaa mäntsäläläistä Krista Simolaa. Juha Tanhua Kuva: Viestilehtien arkistoJAALA, KOUVOLA (MT)
Suomen Metsästäjäliiton Kymen piiri piti viime viikolla Jaalassa nuorille piirin 60-vuotisjuhlaleiriä, eikä mukaan mahtunut kuin 50 ensin ilmoittautunutta 9–14-vuotiasta. Kymmenkunta jäi rannalle.
Suosio johtuu piirin toiminnanjohtaja Erkki Pentinniemen mukaan siitä, että leireillä on ohjattua tekemistä, nuorten annetaan tehdä itse ja uutta opitaan paljon.
”Kaikki tulevat omasta halustaan, eikä Kymessä ole esimerkiksi metsästysvastaisia nuoria. Kerran kyllä kysyin kolmelta tytöltä, että miksi olivat tulleet leirille ja vastaus oli, että siksi kun täällä on poikia!”
Leiri oli pystytetty kestikartano Aurantolan mökkikylään Karijärven rannalle. Sen ohjelmassa oli muun muassa ammunnan opetusta aseilla ja jousipyssyillä, koirakoulutusta, kalastusta, ensiapua ja suunnistusta. Ei siis ihan tavallinen kesäleiri uimisineen ja makkaranpaistoineen, vaikka niitäkin on.
”On fileerattu 30 kiloa kirjolohta ja aina kun ongella jotakin saatu, opeteltu saaliin esikäsittelyä ja perkausta. Ruokintalaitteiden sahauksessa tuli pieniä naarmuja, mutta jos ei tee itse, ei opi”, Pentinniemi sanoo.
”Leirillä on niitä, joiden perhetaustasta löytyy metsästysharrastus ja niitä, joilla kokemusta ei juurikaan ole”, leirinjohtaja ja Jaalan metsästysseuran puheenjohtaja Anu Pentinniemi kertoo.
Kuusankoskelainen Oskari Vikman, 12, on ollut metsällä isän kanssa ja hänellä on jo metsästyskortti. Leirin koirakoulutuspäivä opetti, että kotona lemmikki riehuu, mutta metsästyskoira ei. Täällä häntä innosti eniten ampuminen.
”Luodikolla, ilmakiväärillä, pienoiskiväärillä ja haulikolla ammuin. Metsästäminen on kivaa, kun saa tehtyä hyvää ruokaa. En ole ampunut vielä elävää eläintä, kun ei ole tullut paikkaa. Mutta sorsia ja jäniksiä saattaisin ampua, ja isompana karhuja ja hirviä.”
Myös imatralainen 11-vuotias Totti Kiisseli on jo hakenut tuntumaa isän kanssa jänis- ja hirvijahdissa.
”Minua kiinnostaa kaikki metsästys- ja kalastusaiheinen!”
Leirillä tuli suoritettua monen muun tavoin metsästyskortti ja isälle piti tietenkin soittaa heti.
”Syksyllä menen ampumakokeeseen ja sitten hirvijahtiin.”
Leirin erikoisuutena voisi pitää teinityttöjä, sillä metsästys lienee harvinaisemmasta päästä 13-vuotiaiden kiinnostuksen kohteina.
”Olen vähän tällainen poikatyttö. En jaksa laittaa kahta tuntia itseäni, jos menen jonnekin”, iittiläinen Janina Kivistö, 13, kertoo.
Metsästyskortti ja ampumakoe ovat suoritettu, ja oman aseen Kivistö sai synttärilahjaksi.
”Se on äidin nimissä.”
Kivistö kertoo olevansa leirillä toista kertaa metsästyksen, taitojen, kokemuksen ja samanhenkisten ihmisten vuoksi, ei poikien. Paitsi että nyt hän sai houkuteltua mukaansa 15-vuotiaan Jesse-serkkunsa.
Syksyllä Kivistö suuntaa hirvijahtiin.
”Kyllä se sieltä tulee, olen ihan varma! Mutta hiukan vaikeutta tuo se, että Iitissä ei saa ampua yli viisipiikkistä, mutta 13-piikkisen saa.”
Erkki Pentinniemen mukaan monipuolinen eräleiri onnistuu vain yhteistyökumppaneiden avulla: vaihtuvina vetäjinä on paikallisten vapaa-ajan kalastajien, jousiampujien ja metsästyskoirajärjestöjen edustajia.
Jousilla on tähdätty kauriiden, villisikojen ja koppeloiden kuvia.
”Ja ilman isosia tästä ei tulisi mitään eikä harrastuksella olisi jatkuvuutta, jos ikätilastoja katsot.”
Isoset auttavat ohjelmassa ja muonituksessa. Vaikka eräleirillä ollaan, sivistystä ei unohdeta.
”Vanhemmat ovat tyytyväisiä, kun lapsi riisuu kotiin mennessään kengät ja hatun ennen kuin istuu ruokapöytään.”
EIJA MANSIKKAMÄKI
Kaikki tulevat omasta halustaan, eikä Kymessä
ole esimerkiksi metsästysvastaisia nuoria.«
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
