Puun tuonti kasvoi 10 prosenttia tammi–elokuussa
Metsäteollisuustuotteiden viennin arvo laski 17 prosenttia vuoden kahdeksan ensimmäisen kuukauden aikana.
Suomeen tuotiin puuta tammi–elokuussa 8,40 miljoonaa kuutiometriä. Arkistokuva on Stora Enson tehdasalueelta Imatralta. Kuva: Saara LaviSuomeen tuotiin puuta tammi–elokuussa 8,40 miljoonaa kuutiometriä, mikä oli 10 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Venäjältä tuontimäärästä tuli 77 prosenttia, Luonnonvarakeskus kertoo.
Metsäteollisuustuotteiden vienti laski kahdeksan ensimmäisen kuukauden aikana 17 prosenttia 6,90 miljardiin euroon.
Puutuoteteollisuuden viennin arvo oli tammi–elokuussa 1,56 miljardia euroa, 16 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna vastaavalla jaksolla.
Sahatavaraviennin arvon vähennys oli 18 prosenttia ja vaneriviennin 20 prosenttia.
Massa- ja paperiteollisuuden viennin arvo laski 18 prosenttia 5,34 miljardiin euroon.
Massan viennin arvo laski 24 prosenttia ja paperin 29 prosenttia. Kartonkien vienti sen sijaan nousi kaksi prosenttia tammi–elokuussa verrattuna viime vuoden vastaavaan jaksoon.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
