Crosslam käynnistää Suomenensimmäisen clt-puulevytehtaan
Pari ensimmäistä vuotta aiomme keskittyä pelkästään kotimaahan, kertovat operatiivinen johtaja Jyrki Moilanen (vas.) ja toimitusjohtaja Juha Virta Crosslamin suunnitelmista. Jaana Kankaanpää Kuva: Viestilehtien arkistoKUHMO (MT)
”Kaikki on sujunut hyvin aikataulussa”, myhäilee Oy Crosslam Kuhmo Ltd:n toimitusjohtaja ja omistaja Juha Virta viimeistelyä vaille valmiissa tehdassalissa Kantolan teollisuusalueella Kuhmossa.
Crosslamin tuotantotilat on rakennettu Kuhmon kaupungin omistaman puuteollisuuden kehitys- ja koulutuskeskuksen Woodpoliksen yhteyteen.
”Meidän investointipäätöstä ja aloitusta helpotti se, että osa laitteista oli jo paikan päällä. Valmiina olivat Woodpoliksen sormijatkoskone, höyläystekniikka ja CNC-työstökone”, Virta kertoo.
Uusina laitteina hankittiin suuri levypuristin sekä nostolaitteet tuhansien kilojen painoisten lamellikerrosten ja levyjen siirtelyyn.
Crosslamin investointi oli kolme miljoonaa euroa.
Clt-levyt (cross laminated timber) valmistetaan liimaamalla useita höylättyjä puukerroksia ristikkäin. Näin saadaan painoonsa nähden erittäin lujia ja jäykkiä rakenteita, joilla voidaan korvata muun muassa betonielementtejä.
Ristiinlaminointia on käytetty veneenrakentamisessa pitkään. Rakennusteollisuudessa se on suosittua lähinnä Itävallassa, Saksassa ja Sveitsissä.
Suomen ensimmäinen clt-puuelementtitekniikalla toteutettu rakennus on Espoon Nuuksiossa sijaitseva luontokeskus Haltia, joka tehtiin Stora Enson Itävallassa valmistetuista clt-levyistä.
Muita suuria clt-hankkeita ovat Stora Enson ja rakennusyhtiö SRV:n Helsingin Jätkäsaareen nouseva puukortteli Wood City ja Lakea Oy:n puukerrostalot Seinäjoelle ja Jyväskylään.
Stora Enso kertoi viime syksynä, että se pohtii clt-tehtaan rakentamista Suomeen.
Crosslam ehti kuitenkin ensin.
”Jos näin hidastamme Stora Enson investointipäätöstä, niin hyvä niin”, Virta heittää suuremmalle kilpailijalle.
Kahdelle clt-tehtaalle ei hänen mukaansa vielä Suomessa riitä kysyntää, vaikka clt-elementtien läpimurtoa moni ennustaakin.
Crosslam työllistää aluksi kymmenkunta työntekijää. Tuotantokapasiteetti on 10 000 kuutiometriä vuodessa.
Ensi vuonna on tarkoitus kaksinkertaistaa tuotanto ja henkilöstö. Kolmessa vuorossa tuotanto on mahdollista nostaa 35 000–40 000 kuutiometriin.
”Pari ensimmäistä vuotta keskitymme pelkästään kotimaahan. Kun jonkinlaiset oppirahat on aina maksettava, niin halvemmaksi tulee opetella bisnestä kotimaassa”, Virta sanoo.
Pääosa Crosslamin tarvitsemasta raaka-aineesta tulee naapuritontilta Kuhmo Oy:n sahalta.
”Kuhmo Oy on meille luontainen sahatavaran toimittaja, mutta ei meidän ole tarkoitus rajoittua vain yhteen toimittajaan.”
Crosslamin valmistamien ensimmäisten elementtien toimitusosoite on lähellä. Niistä rakennetaan 900 neliömetriä lisää tuotanto- ja varastotilaa yhtiölle.
Kun Crosslamin tuotteelle on saatu tarvittava tuotehyväksyntä, voidaan aloittaa toimitukset elementti- tai talotehtaille. Neuvotteluja tuotantokonsepteista on Virran mukaan käyty noin kymmenen toimijan kanssa.
JUHA KAIHLANEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
