Ristiriidat Lapin valtion maiden hirvenpyynnissä juontunevat hirvien vähyydestä – paikallisilla ja Luonnonvarakeskuksella vastakkaiset näkemykset hirvitiheyksistä
”Tällä hetkellä pyyntiluvista on käytetty vasta reilu 30 prosenttia, mikä on vähäinen määrä ajankohtaan nähden”, Inarin riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Pertti Vikeväkorva kertoo.

Metsäpalvelut
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Lisää laskuriin vain tilasi pinta-ala ja maakunta, niin saat arvion metsätilasi arvosta.
Osaston luetuimmat
- Koneviesti | Kannattaako puutavarakuormaimen hankinta? Se riippuu siitä, paljonko lasket arvoa metsässä työskentelyn helpottumiselle ja tuottavuuden nousulle
- Ovatko Putin ja EU kuitupuun hinnan etevimmät pönkittäjät? Tutkija: ”Hinta voi siirtyä pysyvästi totuttua korkeammalle tasolle”
- Tarkistus löysi merkittäviä epätarkkuuksia Keski-Suomen kohutuista harvennusluvuista – ”Menetelmä tulee saattaa ulkopuolisen tahon arvioitavaksi”
- Näin voitetaan pilkkimisen Suomen mestaruus: ”Jos ei mitään rupea kuulumaan, niin korkeintaan minuutti se on yhdellä reiällä”
- Aarre | Klanikka, klapu, klapi ja halko ‒ tunnetko näiden erot?
- Kuljetukset Kemiin kiihtyvät – uusi tehdas alkaa niellä puuta ensi viikosta lähtien
- Helsinkiläisen kauppakeskuksen betonipäästöjen sitomiseksi tarvittaisiin 630 jalkapallokentällistä metsää – kaikkien Suomen betonipäästöjen sitomiseen 11500 hehtaaria